St. Louis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
St. Louis
Anglisht : City of St. Louis
qytet
noform
From top left: Forest Park Jewel Box, MetroLink at Lambert - St. Louis International Airport, Apotheosis of St. Louis at the St. Louis Art Museum, The Gateway Arch and the St. Louis skyline, Busch Stadium, and the St. Louis Zoo
Stema_figuraFlag of St. Louis, Missouri.svg
Vendndodhja
St. Louis is located in SHBA
St. Louis
St. Louis

Koordinatat: 38°37′38″V 90°11′52″P / 38.62722°V 90.19778°P / 38.62722; -90.19778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kingdom of France, Kingdom of Spain, Republic of France
Qarku Missouri
Sipërfaqja dhe popullsia
 •  urbane 2.392.20 km2
 •  aglomerati 21.910 km2
Lartësia 142 m (m.n.d.)
Popullsia 319294 banorë (2010)
 •  urbane 2,150,706 (US: 20th) banorë
 •  aglomerati 2,810,056 (US: 19th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1764
Zona Kohore CST−6
Verore CDT−5
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 314
Koordinatat 38° 37′ 38″ Veri

90° 11′ 52″ Perëndim

Faqja Zyrtare http://stlouis-mo.govCity of St. Louis

St. Louis (City of St. Louis) është një qytet në qarkun Missourishtetit federal Kingdom of France, Kingdom of Spain, Republic of France, SHBA. Në St. Louis jetojnë 319294 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (5.157 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (66 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 142 m (466 ft). [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më nëntor 27, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "St. Louis City, Missouri – Population Finder – American FactFinder". United States Geological Survey. 24 tetor 1980. Marrë më dhjetor 23, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: St. Louis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale