Jump to content

Stacioni hekurudhor në Baku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni hekurudhor në Baku

Stacioni hekurudhor në Baku (azerbajxhanisht: Bakı Dəmir Yolu Vağzalı) është stacioni qendror i Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit . Ndodhet në rrethin Nesimi në Baku qendrore, afërsisht 3 km në verilindje nga bërthama historike e Baku, İçərişəhər .

Stacioni është i lidhur me stacionin ngjitur të metrosë 28 maj me një tunel për këmbësorë dhe është gjithashtu terminali i hekurudhës rrethore Baku periferike .

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e parë e stacionit daton në vitin 1880, me fillimin e hekurudhës Baku-Tbilisi. Arkitektura e ndërtesës së parë ishte në stilin e ringjalljes maure . Në vitin 1926, kompleksi i stacionit të dytë, Stacioni Sabunchu, u projektua dhe u ndërtua për t'i shërbyer hekurudhës së elektrizuar Baku-Sabunchu. Arkitektura e ndërtesës së dytë është gjithashtu në stilin e ringjalljes maure. Në vitin 1967, stacioni i metrosë 28 Maj u ndërtua dhe u lidh me Stacionin Sabunchu me një tunel për këmbësorë. Në vitin 1977, stacioni iu nënshtrua një rinovimi të madh, gjatë të cilit u ndërtua një ndërtesë moderne e stacionit, ngjitur me Stacionin e vjetër Sabunchu.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]