Jump to content

Stacy Ferguson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacy Ferguson
Background information
Emri i lindjesStacy Ann Ferguson
Gjithashtu njohur siFergie
Lindi27 mars 1975
OrigjinaWhittier, Kalifornia
ZhanretPop
R&B
Dance
Pop Rap
WebsiteFergie.com
www.fergieofficial.co.uk

Stacy Ann Ferguson (sqt: Stejsi En Fërgusën) lindi më 27 mars 1975Whittier, Kalifornia. Ajo njihet gjithashtu si Fergie. Është këngëtarja e grupit Hip-Hop Black Eyed Peas që nga viti 2003 kur e zëvendosi Kim Hill.

Stacy ishte anëtare e grupit Wild Orchid. Wild Orchid i publikoi dy albume, por pas përfundimit e albumit të tretë e ndaloi labëli publikimin. Kjo ishte edhe më shumë mundësi, shkaku të krizës emocionale, që Stacy në intervistë e thëni, që terapinë e ka vizitua. Ajo shkurtë më pas e ka lënë grupin.

Stacy Ferguson ishte një fëmij aktor dhe luajti në serialin Kids Incorporated në anën e Renee Sands, që edhe një anëtare të Wild Orchid ishte. Imazha e pastër dhe përshtatje, që ajo në show e prezentoi, ndenji në kontrast me Ghetto-Funk-imazh, që ajo që kohë të shkurt e mbajti.

korrik 2003 ka pasur ajo një rol mysafiri në specialin e Rocket Power, Reggies Big Beach Break te Nickelodeon, ku ajo pop-këngëtaren fiktive Shaffika e dubloi. Veç kesaj ajo është 2006 te remake e filmit Poseidon një nga interpretuesit.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Pozicioni në top listë Shënime
DE AT CH US UK CA UWC
2006 The Dutchess 11 17 11 3 27 4 34 Publikimi i parë: 19 shtator 2006
Shitje në të gjithë botën: +1.060.000

Kënga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli
Albumi
Pozicioni në top listë Shënime
DE AT CH US UK CA UWC
2006 London Bridge
The Dutchess
3 3 6 1 3 16 2 Publikimi i parë: 13 korrik 2006
Muzikvideo: Marc Webb
2006 Fergalicious (featuring Will.i.am)
The Dutchess
3 40 16 Publikimi i parë: 2006
Muzikvideo: Fatima Robinson

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]