Stacy Ferguson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stacy Ferguson
Les Black Eyed Peas en concert au VIP Room Paris 2.jpg
Informacione
EmriStacy Ann Ferguson
Pseudonim(e)Fergie
Lindja27 mars 1975
PrejardhjaWhittier, Kalifornia
ZhanriPop
R&B
Dance
Pop Rap
Webfaqja
Fergie.com
www.fergieofficial.co.uk


Stacy Ann Ferguson (sqt: Stejsi En Fërgusën) lindi më 27 mars 1975Whittier, Kalifornia. Ajo njihet gjithashtu si Fergie. Është këngëtarja e grupit Hip-Hop Black Eyed Peas që nga viti 2003 kur e zëvendosi Kim Hill.

Stacy ishte anëtare e grupit Wild Orchid. Wild Orchid i publikoi dy albume, por pas përfundimit e albumit të tretë e ndaloi labëli publikimin. Kjo ishte edhe më shumë mundësi, shkaku të krizës emocionale, që Stacy në intervistë e thëni, që terapinë e ka vizitua. Ajo shkurtë më pas e ka lënë grupin.

Stacy Ferguson ishte një fëmij aktor dhe luajti në serialin Kids Incorporated në anën e Renee Sands, që edhe një anëtare të Wild Orchid ishte. Imazha e pastër dhe përshtatje, që ajo në show e prezentoi, ndenji në kontrast me Ghetto-Funk-imazh, që ajo që kohë të shkurt e mbajti.

korrik 2003 ka pasur ajo një rol mysafiri në specialin e Rocket Power, Reggies Big Beach Break te Nickelodeon, ku ajo pop-këngëtaren fiktive Shaffika e dubloi. Veç kesaj ajo është 2006 te remake e filmit Poseidon një nga interpretuesit.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Pozicioni në top listë Shënime
DE AT CH US UK CA UWC
2006 The Dutchess 11 17 11 3 27 4 34 Publikimi i parë: 19 shtator 2006
Shitje në të gjithë botën: +1.060.000

Kënga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli
Albumi
Pozicioni në top listë Shënime
DE AT CH US UK CA UWC
2006 London Bridge
The Dutchess
3 3 6 1 3 16 2 Publikimi i parë: 13 korrik 2006
Muzikvideo: Marc Webb
2006 Fergalicious (featuring Will.i.am)
The Dutchess
3 40 16 Publikimi i parë: 2006
Muzikvideo: Fatima Robinson

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]