Stadioni Tumbo Kafe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stadioni Tumbo Kafe
BitolaStadionPodTK.jpg
Pamje e stadionit
VendndodhjaManastir, Maqedoni
Kapaciteti6,100[1]
Hapur1937
Përdoruesit
KF Pelister

Stadioni Tumbe Kafe (Maqedonisht: Стадион под Тумбе Кафе) është një stadium futbolli në Manastir, Republika e Maqedonisë dhe shtëpia e KF Pelister. Stadiumi është i ndarë në dy qëndrime: Veriu, i cili përbëhet nga 2,500 vende, ndër të cilat është kutia e shtypit së bashku me pads e ekipit, dhe Jugu, i cili përbëhet kryesisht nga mbështetësit e Pelisterit dhe rreth 5,000 vende.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi u ndërtua në vitin 1937.

Një pjesëmarrje rekord prej 9,700 u caktua në mars të vitit 1991 për ndeshjen e Kupës Marshall kundër Hajduk Split.[2]

Pelister ka organizuar ndeshjet e Kupës Europiane në Tumbe Kafe në katër raste. Klubi zviceran i St. Gallen ishte skuadra e fundit për të vizituar stadiumin më 9 gusht 2001 për Kupën UEFA.[3] Stadiumi është më i kujdesshëm për dhunën që ndodhi më 13 qershor 1993, para një ndeshjeje të Ligës së Parë të Maqedonisë ndërmjet rivalëve të përjetshëm Pelister dhe Vardar. Ndeshja nuk filloi kurrë sepse mbështetësit e Pelisterit, Čkembari, i vunë zjarr ndenjëseve të zbardhuesve prej druri, shembën gardhin e vjetër mbrojtës dhe u përplasën me policinë. Gjatë incidentit, shumica e stendës jugore u shkatërrua.[4]

Në qershor të vitit 2010, në Tumbe Kafe u zbuluan disa necropola që mund të datojnë nga shekulli i tretë. [5]

Më 2 Qershor 2012, stadiumi ishte i pranishëm në një ndeshje pushimi / promovimi në mes të KF Teteks dhe KF Shkup.[6]

Rindërtimi dhe zgjerimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 prill 2014, kryebashkiaku i Manastirit Vladimir Taleski së bashku me firmën arkitekturore MEGARON Engineering nga Shkupi, promovuan një rindërtim të ri të stadiumit.[7] Sipas planit, puna e ndërtimit do të fillojë në qershor të vitit 2014 dhe investimi ka vlerë mbi 8 milionë euro. Stadiumi do të ketë një kapacitet prej 12,000 ulëse dhe do të jetë një kategori e UEFA-s dy standarde që do të thotë se do të jetë në gjendje të presë ndeshjet evropiane dhe ndërkombëtare. Tre ndërtesa të reja do të ndërtohen dhe qëndrimi i tanishëm jugor duhet të rishikohet, së bashku me shtimin e një pike atletike rreth fushës. Në deklaratën për shtyp, Taleski tha: "Ne do të ndërtojmë një stadium që Bitola nuk ka pasur që nga koha e Herakleas. Realizimi i projektit do të fillojë më 1 qershor, ku investimet dhe përmbajtjet më të mëdha lidhen me bazën veriore e cila do të arrijë në rreth 4.5 milionë euro, ndërsa shuma e përgjithshme e stadiumit është rreth 8 milionë euro. "[8][9]

Në prill të vitit 2015, filluan renovimet e projektit "Hat-trick 4" të UEFA-s.[10][11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://stadiumdb.com/stadiums/mkd/stadion_pod_tumbe_kafe
 2. ^ "Кој меч е со рекордна посета под Тумбе кафе?". Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ 2001/02 UEFA Cup Pelister-St. Gallen
 4. ^ Pelister-Vardar Incidenti 93ta
 5. ^ "Archaeologists stumble upon ancient necropolises during stadium reconstruction".
 6. ^ Teteks remains in First League for next season
 7. ^ Promovirano idejnoto resenie za noviot stadion vo Bitola
 8. ^ "Презентиран проектот за новиот фудбалскиот стадион под Тумбе кафе". Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2014. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Bitola to get contemporary stadium". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2015. Marrë më 23 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Започна реновирањето на „Тумбе Кафе", Пелистер ќе биде домаќин во Прилеп" Arkivuar 21 shtator 2016 tek Wayback Machine (in Macedonian). Sport365.mk.
 11. ^ "Почна реновирањето на „Тумбе кафе", Пелистер се сели во Прилеп" Arkivuar 18 prill 2015 tek Wayback Machine (in Macedonian). Ekipa.mk.