Jump to content

Stalkeri (1979 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stalkeri
Arkivi i filmit
[[Figura:
Skeda:A scene from Staker 1979 (low resolution) (Skenë nga filmi Stalkeri 1979).jpg
A scene from Staker 1979 (low resolution) (Skenë nga filmi Stalkeri 1979)
|280px]]
Titulli shqip Stalkeri
Origjinali Сталкер
Vendi i prodhimit Bashkimi Sovjetik
Viti i prodhimit 1979
Gjuha origjinale Rusisht
Ekipi realizues
Regjia Andrej Tarkovski
Prodhuesi i filmit: {{{Producenti}}}
Aktorë kryesorë
{{{Aktori1}}}

Stalkeri është një film i realizuar në 1979 nga Andrej Tarkovski. Marrë nga "Piknik në anë të rrugës", një roman shkencor i trilluar nga vëllezërit Strugackij, i cili doli në vitin 1979.

Tregon për një udhëtim në një Zonë misterioze, për të cilën thuhet se ka një dhomë ku plotësohen dëshirat. Protagonistët e udhëtimit janë: stalker-i, ai që është udhëzuesi dhe që di të lëvizë brenda Zonës, një shkencëtar dhe një shkrimtar. Zhvillimi narrativ është pothuajse inekzistent, por filmi është një nga

xhirimet më ndjellëse nga Tarkovsky. Pamjet shumë të ngadalta gjurmuese në dyshemetë e ujit, dialogët filozofikë dhe një atmosferë apokalipsi post-atomike, e cila përshkon çdo imazh, e bëjnë filmin enigmatik dhe të pakapshëm, ndoshta kulmi figurativ i Tarkovskij-it.


Ostracizmi ose telashet e regjimit ranë në film: me porosinë e autoriteteve sovjetike, filmi u prezantua në festivalin jokonkurrues në Roterdam, duke e përjashtuar atë të konkurronte në Kanë, ku megjithatë u paraqit në befasi me shumë sukses.