Stampa:14 maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
  • 1448- nisi në Sfetigrad njëra nga betejat më të gjata të luftëtarëve shqiptarë nën udhëheqjen e Skënderbeu kundër ushtrisë turke, e cila ka hyrë në histori si Beteja e Sfetigradit.
  • 1984- lind Mark Elliot "Zuck" Zuckerberg sipërmarrës amerikan i cili njihet si themeluesi i faqes Facebook bashkë me Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin dhe Chris Hughes në Harvard University.
  • 1999- në fshatin Qyshk (2-3 km afër Pejës) u vranë e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatë një sulmi të furishëm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.