Stampa:16 prill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
George Washington
  • Në vitin 1789 - George Washington bëhet kryetar i SHBA-ve. Ai luajti një rolë të rëndësishme te beteja për pamvarësinë të SHBA dhe vlen kështu si një nga personalitetet më të rëndësishme në historinë e shtetit.
  • Në vitin 1970, orteku i borës në vendin Salansh në Alpet franceze kanë humbur jetën 72 njerëz.
  • Në vitin 1982 , Mbreteresha Elizabeta shpalli Kushtetutën e re të Kanadasë, duke i prerë lidhjet e fundit koloniale me Britaninë.