Stampa:Infobox konflikt ushtarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Infobox konflikt ushtarak
Vendi {{{place}}}
Udhëzuesi i stampës[shiko] [redakto] [historiku] [rifresko]

Përdorimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Beteja e Lützen
Pjesë e Lufta Tridhjet vjeçare
Battle of Lutzen
Beteja e Lützen nga Carl Wahlbom qe paraqet vdekjen e mbretit Gustavus Adolphus në 16 nentor, 1632.
Data 6 nentor (O.S.) or Stampa:Start-date
Vendi Afer Lützen, në jugperendim të Leipzig, Germany
51°15′V 12°08′L / 51.250°V 12.133°L / 51.250; 12.133Koordinatat: 51°15′V 12°08′L / 51.250°V 12.133°L / 51.250; 12.133
Rezultati Fiton Suedia
Pjesëmarrsit në konflikt
Suedia,
Protestant Shtete Gjermane
Holy Roman Empire,
Catholic German states
Komandantët dhe udhëheqësit
Gustavus Adolphus ,
Bernhard of Saxe-Weimar
Albrecht von Wallenstein,
Gottfried zu Pappenheim 
Fuqia (kapaciteti)
12,800 këmbësori,
6,200 kalorsi,
60 rame
10,000 këmbësori,
7,000 kalorsi,
24 arme
Viktimat dhe humbjet
3,400 te vdekut,
1,600 te humbur
3,000–3,500 të vdekur dhe te humbur
{{Infobox konflikt ushtarak
| conflict  = 
| partof   = 
| image    = 
| caption   = 
| date    = 
| place    = 
| coordinates = 
| map_type  = 
| latitude  = 
| longitude  = 
| map_size  = 
| map_caption = 
| map_label  = 
| territory  = 
| result   = 
| status   = 
| combatant1 = 
| combatant2 = 
| combatant3 = 
| commander1 = 
| commander2 = 
| commander3 = 
| units1   =
| units2   =
| units3   = 
| strength1  = 
| strength2  = 
| strength3  = 
| casualties1 = 
| casualties2 = 
| casualties3 = 
| notes    = 
}}

Shiko edhe[Redakto nëpërmjet kodit]