Stampa:KUTIAKili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikulli Kili
Republika e Kilit
República de Chile
Flag of Chile.svg Coat of arms of Chile.svg
Flamuri i Kilit Stema e Kilit
Vendndodhja e Kilit
Vendndodhja e Kilit   (e gjelbër e errët)

–  në Amerikën e Jugut   ( gri e errët)

Himni Kombëtar Himni Kombëtar i Kilit
Kryeqyteti Santiago
Gjuha zyrtare Spanjisht
Pavarësia 18 shtator 1810
Anëtarësimi në OKB 24 tetor 1945
Forma e qeverisjes Republikë Presidenciale
President Michelle Bachelet
Monedha Peso (CLP)
Zona kohore
– zakonisht
– në verë

UTC-3 dhe -5
Prefiksi telefonik +56
Kodi i internetit .cl
Kodi ISO 3166-1 CL
[krijo] Documentation icon Dokumentacioni i stampës