Stampa:KUTIAMadagaskar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikulli Madagaskar 
Repoblikan’i Madagasikara (Mad.)
République de Madagascar (Frëngj.)
Republika e Madagaskarit
Flamuri - Madagaskari
Stema - Madagaskari
Flamuri Emblema
Moto: Tanindrazana, Fahafahana, Fandrosoana (Vatan, Liria, Properiteti)
LocationMadagascar.svg
Gjuha Gjuha madagaskare dhe Gjuha frënge
Kryeqyteti Antananarivo
Forma e qeverisë Republikë
Kryeministri Andry Rajoelina
Kryetarë Albert Camille Vital
Sipërfaqja 587,040 km²
Popullsia 20.653.556 (Korrik 2009)
Dendësia e popullsisë 35,2 për banorë në km²
Prodhimi i Brendshëm Bruto 7.322 Mio. USD (126.)
Prodhimi i Brendshëm Bruto për banorë 431 US$ (160.)
Indeksi i zhvillimit njerëzor 0.499 (146), i ulët
Valuta Ariary MGA
Pavarësia 26 Qershor 1860 - (shpallur nga Franca)
Himni kombëtar Ry Tanindraza nay malala ô
Festa kombëtare 26 Qershor
Zona kohore UTC+3
Targat e automjeteve RM
Kodi i internetit TLD .mg
Prefiksi telefonik +261