Staro Sella (Brod)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Staro Sella (Brod)
Fshat
Vendndodhja
Staro Sella (Brod) is located in Maqedonia e Veriut
Staro Sella (Brod)
Staro Sella (Brod)
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Brod
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rajoni Jugperëndimor
Lartësia 893 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 6533
Prefiksi (+389) 045
Targa MB
Koordinatat 41° 37′ 19″ Veri

21° 17′ 38″ Lindje

Popullsia 0 banorë (2002)Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet mesjetare ishin te vogla,sepse ishin me mure te trasha dhe te larta dhe reth murit ishte i hapur nje kanal i gjerë dhe i fellë.Dhe kur qytetaret donin te dilnin nga qyteti per qfar do nevoje e hapnin porten e madhe dhe te gjer. Kjo ishte per tu mbrojtur nga armiqt.