Stefan Dushani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stefan Urosh IV Dushan Nemanjiqi (serbisht: Стефан Урош IV Душан Немањић; 1308 – 20 dhjetor 1355), ishte Mbret i Serbisë nga 8 shtatori 1331 kurse nga prilli 1346 deri në vdekjen e tij u vetëshpall Perandor dhe Autokrat i Serbëve, Bullgarëve, Grekëve dhe Shqiptarëve.

Dushani pushtoi një pjesë të madhe të Evropës juglindore, duke u bërë një nga mbretërit më të fuqishëm të epokës. Ai miratoi kushtetutën e Perandorisë serbe, e njohur si Kodi i Dushanit, ndoshta vepra letrare më e rëndësishme e mesjetës së Serbisë.

Harta e Perandorisë Serbe të Dushanit

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Fine, Jr., The Late Medieval Balkans, Ann Arbor, 1987.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]