Steinkjer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Steinkjer (kthjellim).


Steinkjer
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Steinkjer

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Steinkjer
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Arild Gram (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°3′V 11°43′L / 64.050°V 11.717°L / 64.050; 11.717 (Steinkjer)Koordinatat: 64°3′V 11°43′L / 64.050°V 11.717°L / 64.050; 11.717 (Steinkjer)
Sipërfaqja 1.564 km2
Popullsia 20.672 banorë 2008
Dendësia 13,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Steinkjerbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1103
Vendndodhja
Steinkjer is located in Norvegjia
Steinkjer
Steinkjer
www.steinkjer.kommune.no

Steinkjer është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1564 km² dhe popullsi 20672 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]