Stema e Afganistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stema e Afganistanit ka mbishkrimin e shehadetit në gjuhën arabe. Poshtë është një imazh me një xhami me minber dhe me mihrab. Poshtë xhamisë shkruan "١٢٩٨" që domethënë 1298, viti që Afganistani fitoi pavarësinë nga influensa britanike (1919 sipas kalendarit Gregorian).

Historia e stemave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]