Jump to content

Stephen Krashen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stephen D. Krashen (14 maj 1941) është një gjuhëtar, studiues arsimor dhe aktivist amerikan, i cili është profesor emeritus i arsimit në Universitetin e Kalifornisë Jugore . [1] Ai kaloi nga departamenti i gjuhësisë në fakultetin e Shkollës së Edukimit në vitin 1994.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stephen Krashen mori një Ph.D. në Gjuhësi nga Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos në 1972. [2] Krashen ka midis punimeve (të rishikuara dhe jo) dhe librave, më shumë se 486 botime, që kontribuojnë në fushat e përvetësimit të gjuhës së dytë, edukimit dygjuhësh dhe leximit. [3] Ai prezantoi hipoteza të ndryshme në lidhje me përvetësimin e gjuhës së dytë, duke përfshirë hipotezën e përvetësimit-të mësuarit, hipotezën e hyrjes, hipotezën e monitorit, filtrin afektiv dhe hipotezën e rendit natyror . [4] Së fundmi, Krashen promovon përdorimin e leximit vullnetar falas gjatë përvetësimit të gjuhës së dytë, të cilën ai thotë se "është mjeti më i fuqishëm që kemi në edukimin gjuhësor, i pari dhe i dyti". [5]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1985: bashkëfitues i çmimit Pimsleur, dhënë nga Këshilli Amerikan i Mësuesve të Gjuhëve të Huaja për artikullin më të mirë të botuar
 • 1986: Punimi i tij "Lateralizimi, mësimi i gjuhës dhe periudha kritike" u zgjodh si klasa e citimit sipas përmbajtjes aktuale .
 • 1993: Prezantimi i shquar në lidhje me Qendrat Mediatike të Bibliotekës së Shkollës, iu dha nga redaktorët e Vjetorit të Medias së Bibliotekës së Shkollës
 • 1982: fitues i çmimit Mildenberger, dhënë për librin e tij, Përvetësimi i gjuhës së dytë dhe mësimi i gjuhës së dytë (Prentice-Hall)
 • 2005: Krashen u përfshi në Sallën e Famave të Leximit të Shoqatës Ndërkombëtare të Leximit.
 • 2005: zgjidhet në Bordin Ekzekutiv të Shoqatës Kombëtare për Arsimin Dygjuhësh .

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Stephen Krashen : BIO". USC. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "2005 NABE Executive Board Election, Regional Representatives, West Region —Candidates' Statements & Biographies (PDF)" (PDF). National Association for Bilingual Education. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2005-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Krashen, S. (2003) Explorations in Language Acquisition and Use. Portsmouth: Heimemann.
 5. ^ "Achievement Profile: Stephen Krashen". Scott, R. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)