Steve Jobs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Steve Jobs gjatë prezantimit të i-phone 3

Steven Paul "Steve" Jobs (24 shkurt, 1955 - 5 tetor, 2011) ishte një ndërmarrës dhe shpikës amerikan.

Ai është bashkë-themeluesi, kryetar i bordit, dhe ish-shefi ekzekutiv i Apple-it. Jobs e nisi punë e tij tek Apple në vitin 1970 dhe kompjuteri i tij Macintosh u bë shumë popullor në vitet 1980-të. Në vitin 1985 u përjashtua nga kompania për t’u rikthyer në vitin 1997 dhe prej atëherë nisi të transformojë kompaninë duke e nxjerr atë nga kolapsi.

Vdiq në moshën 56-vjeçare në Kaliforni pas një beteje të gjatë me kancerin e pankreasit.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Vdiq Steve Jobs, bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i kompanisë Apple" - E hapur me 6 tetor 2011

Stampa:Link FA