Stokke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stokke (kthjellim).


Stokke
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Vestfold
Kryeqëndra Stokke
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Nils Ingar Aabol (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°14′V 10°16′L / 59.233°V 10.267°L / 59.233; 10.267 (Stokke)Koordinatat: 59°14′V 10°16′L / 59.233°V 10.267°L / 59.233; 10.267 (Stokke)
Sipërfaqja 118 km2
Popullsia 9.985 banorë 2004
Dendësia 84,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stokkesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1702
Stokke is located in Norvegjia
Stokke
Stokke
Stokke – harta_foto
www.stokke.kommune.no

Stokke është një komunëqarkun Vestfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 118 km² dhe popullsi 9985 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Stokke – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]