Jump to content

Storie d'Albania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Storie d'Albania (titulli i plotë Storie d'Albania dopo il 1460) është një tetralogji poemash e shkruar nga poeti arbëresh Jeronim de Rada, botuar për herë të parë më 1848.

Vepra dhe titulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zanafillë kjo vepër qe një trilogji poemash e titulluar "L'Albania dal 1460 al 1485" dhe përmbante tri histori: "Annmaria Cominiate", "La Notte di Natale dhe "Adine". Një histori e katërt, "Videlaide", u shtua në botimin e dytë, i cili doli një vit më mbrapa me titullin "Storie d'Albania". Të "katër historitë", siç i quante De Rada, të cilat u rishkruan gjatë përiudhës së ndërmjetme të poetit në Kalabri (1837-38) u rishkruan në periudhën 1845-46.[1]

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshtatje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1975 Andrea Varfi e përshtati në shqipen standarde dhe e pajisi me shënime, duke e titulluar veprën "Rrëfime të Arbrit"[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pipa, Arshi (2013). "Trilogia Albanica II: Hieronimus De Rada" [Trilogjia Albanika II: Jeronim de Rada]. Princi. fq. 191–192. ISBN 978-9928-4090-7-2. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ De Rada, Jeronim (1975). Rrëfime të Arbrit. Tiranë: Naim Frashëri. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)