Strömstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Strömstad
Qytet
noform
Pamje nga porta e jugut në Strömstad
Vendndodhja
Strömstad is located in Suedia
Strömstad
Strömstad

Koordinatat: 58°56′V 11°10′L / 58.933°V 11.167°L / 58.933; 11.167

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Bohuslän
Qarku Qarku Västra Götaland
Komuna Komuna Strömstad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.40 km2
Popullsia 6,288 banorë
Dendësia 1,847 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 452 3X
Prefiksi 0526

Strömstad është qytet në provincën Bohuslän, Suedi. Ndodhet 135 kilometra larg Oslos dhe 164 kilometra larg Göteborgut. Strömstad u themelua nga Karli XI më 15 prill 1676. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 6,288 banorë.