Jump to content

Strömstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Strömstad
Qytet
Pamje nga porta e jugut në Strömstad
Pamje nga porta e jugut në Strömstad
Popullsia
 • Gjithsej6.288
{{{postal_code_type}}}
452 3X

Strömstad është qytet në provincën Bohuslän, Suedi. Ndodhet 135 kilometra larg Oslos dhe 164 kilometra larg Göteborgut. Strömstad u themelua nga Karli XI më 15 prill 1676. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 6,288 banorë.