Jump to content

Subramanian Swamy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Subramanian Swamy
Anëtar i Parlamentit, Raxhja Saba
Në detyrë
26 Prill 2016 – 24 Prill 2022
Njësia zgjedhoreNominuar
Në detyrë
1988–1994
Njësia zgjedhoreUttar Pradesh
Në detyrë
1974–1976
Të dhëna vetjake
U lind më (1939-09-15) 15 shtator 1939 (84 vjeç)
Mylapore, Presidenca e Madrasit, Raxhi Britanik
(sot Tamil Nadu, Indi)
Partia politikePartia Bharatiya Janata (2013–tani)
Lidhjet e tjera
politike
Bharatiya Jana Sangh (1974–1977)
Partia Janata (1977–2003 ; 2003-2013)
Janata Dal Progresive Mbarëindiane (2003)
Bashkëshortja/et
Roxna Swamy
(m. 1966)
Fëmijët
  • Gitanjali Swamy
  • Suhasini Haidar
ShkollimiUniversiteti i Delhit (BA)
Instituti Statistikor Indian (MA)
Universiteti i Harvardit (PhD)
ProfesioniPolitikan, ekonomist, statisticien
Faqja në rrjetOfficial Blog

Subramanian Swamy (lindur më 15 shtator 1939) është një politikan, ekonomist dhe statistician indian. Para se t'i bashkohej politikës, ai ishte profesor i Ekonomisë Matematikore në Institutin Indian të Teknologjisë, Delhi . [1] Ai është i njohur për pikëpamjet e tij nacionaliste hindu . [2] Swamy ishte anëtar i Komisionit të Planifikimit të Indisë dhe ishte ministër i kabinetit në qeverinë e Chandra Shekharit . Midis viteve 1994 dhe 1996, Swamy ishte Kryetar i Komisionit për Standardet e Punës dhe Tregtinë Ndërkombëtare nën ish-kryeministrin P. V. Narasimha Rao . Swamy ishte një anëtar për një kohë të gjatë i Partisë Janata, duke shërbyer si president i saj deri në vitin 2013 kur u bashkua me Partinë Bharatiya Janata (BJP). [3] Ai ka shkruar për punët e jashtme të Indisë që kanë të bëjnë kryesisht me Kinën, Pakistanin dhe Izraelin . Ai u emërua në Raxhja Saba më 26 prill 2016 për një mandat gjashtë vjeçar, që përfundoi më 24 prill 2022 dhe më pas u rinovua.

  1. ^ "High Court of Delhi : Swamy's plea for recovery of dues from IIT". Zee News. 26 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2012. Marrë më 27 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anand, Geeta (2016-07-01). "Taking Down Politicians for Decades, and Rising in India's Government". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2020. Marrë më 2020-04-02.
  3. ^ Hall, Ian (25 shtator 2019). Modi and the reinvention of Indian foreign policy. fq. 108. ISBN 978-1-5292-0462-9. OCLC 1090162885. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)