Sudani i Jugut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sudani Jugor)
Shko te: navigacion, kërko
Republika e Sudanit të Jugut
Republic of South Sudan
Flamuri i Sudanit të Jugut Stema e Sudanit të Jugut
Flamuri Stema
Moto: "Justice, Liberty, Prosperity"
shqip: Drejtësi, Liri, Mirëqenie
Himni kombëtar: South Sudan Oyee!
 
Situata e Sudanit të Jugut
 
Kryeqyteti Xhuba
51 N 031 36 E
Qyteti më i madh Xhuba
Gjuha zyrtare anglishtja
Forma e qeverisë Republikë
President Kryetari


Kryeministër Zëvëndëskryetari
Pavarësia
9 korrik 2011
Sipërfaqja Vëndi i 45-të
619 745 km²
ZEE 0 km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 94-të
8 260 000 (2008)
14 banorë/km²
Monedha Paund sudaneze
Zona kohore
 • në verë
UTC+3
UTC+3
Kodi i internetit .sd
Prefiksi telefonik +211

Republika e Sudanit të Jugut është një vend pa dalje në det në Afrikën Lindore. Kryeqyteti i Sudanit të Jugut është Xhuba. Kufizohet me Etiopinë në lindje, me Kenin, Uganden dhe Republiken Demokratike të Kongos në jug. Vendi fillimisht ishte godinë e britanikve dhe egjiptianve dhe u bë pjesë e Republikës së Sudanit, kur fitoi pavarsinë në vitin 1956. Pas luftës së parë civile sudaneze, Sudani jugor shpalli autonomin ne vitin 1972 dhe zgjati deri në vitin 1983. Një luftë e dytë civile u zhvillua shpejt dhe përfundoi me marrveshjen e paqes në vitin 2005. Sudani u bë shtet më 9 korrik 2011.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Dhjetë shtetet përbërëse të Sudanit të Jugut

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sudani i Jugut shpalli pavarësinë nga Sudani me 9 korrik 2011.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]