Sufjan eth-Theuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sufjan ibn Said el-Theuri (Arabisht: سفيان بن سعيد الثوري) ishte dijetar, juristë dhe themelues i medh'hebit Theuri.[1] Ai ishte poashtu muhadith i madh (përpilues i haditheve).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Theuri lindi në Kufe, Irak në vitin 716 (viti 97 hixhri). Ai filloi studimet që nga fëmijëria, pasi babai i tij ishte dijetar i Kufes.[2] Pas një kohe Sufjani u zhvendos në Basra. Ai njihet për devotshmërinë e tij, ai flente pak gjatë natës për shkak kërkimit të tij në shkencat fetare. Ai vdiq në Basra më maj 778 (në muajin Shaban të vitit 116 hixhri).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Steven C. Judd, “Competitive hagiography in biographies of al-Awzaʿi and Sufyan al-Thawri”, Journal of the American Oriental Society 122:1 (Jan–March, 2002).
  2. ^ "Short biography of Sufyan al-Thawri". Whatisquran.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)