Jump to content

Suhoi Su-30

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sukhoi Su-30SM gjatë fluturimit.

Sukhoi Su-30 (Rusisht: Сухой Су-30; emri raportues i NATO-s: Flanker-C/G/H) është një avion luftarak me dy motorë, me dy vende, i zhvilluar në Bashkimin Sovjetik nga Korporata Ruse e Aviacionit Sukhoi. Është një luftëtar me shumë funksione për misione në të gjitha motet, ajër-ajër dhe ndalim ajror.

Su-30 filloi si një projekt zhvillimi i brendshëm në familjen Sukhoi Su-27 nga Sukhoi. Nga traineri me dy vende Su-27UB, u zhvillua përgjuesi i rëndë Su-27PU. Plani i projektimit u rinovua dhe Su-27PU u riemërua në Su-30 nga Ministria Ruse e Mbrojtjes në 1996. Nga familja Flanker, Su-27, Su-30, Su-33, Su-34 dhe Su-35 kanë është urdhëruar për prodhim të kufizuar ose serial nga Ministria e Mbrojtjes Ruse. Më vonë, kërkesa të ndryshme për eksport e ndanë Su-30 në dy degë versionesh të veçanta, të prodhuara nga organizata konkurruese: KnAAPO dhe Korporata Irkut, të cilat të dyja janë nën ombrellën e grupit të hapësirës ajrore Sukhoi.

KnAAPO prodhon Su-30MKK dhe Su-30MK2, të cilat u projektuan dhe u shitën në Kinë, dhe më vonë në Indonezi, Ugandë, Venezuelë dhe Vietnam. Për shkak të përfshirjes së KnAAPO që në fazat e hershme të zhvillimit të Su-35, këto janë në thelb një version me dy vende të Su-35 të mesit të viteve 1990. Kinezët zgjodhën një radar më të vjetër, por më të lehtë, në mënyrë që kanardët të mund të hiqen në këmbim të ngarkesës së shtuar. Është një luftëtar me epërsi ajrore dhe aftësi sulmi, përgjithësisht i ngjashëm me F-15E Strike EagleSHBA.[1]

Irkut i shërbeu tradicionalisht Mbrojtjes Ajrore Sovjetike dhe, në vitet e para të zhvillimit të Flanker, iu dha përgjegjësia e prodhimit të Su-27UB, versioni i trainerit me dy vende. Kur India tregoi interes për Su-30, Irkut ofroi Su-30MKI me shumë funksione, i cili filloi si Su-27UB i modifikuar me avionikë të përshtatshëm për luftëtarët. Së bashku me aftësitë e tij të sulmit në tokë, seria shton veçori për rolin e epërsisë së ajrit, si p.sh. kanardë, vektorizim i shtytjes dhe një radar me grupe fazash me rreze të gjatë. Derivatet e tij përfshijnë Su-30MKM, MKA dhe SM për Malajzinë, Algjerinë dhe Rusinë respektivisht. Forcat Hapësinore Ruse operojnë disa Su-30 dhe kanë porositur gjithashtu variantin Su-30SM.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Russia-Libya in billion-dollar arms deal". Moscow Top News. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 6 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)