Suhoi Su-33

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sukhoi Su-33 77 RED në bazën ajrore Kubinka.

Sukhoi Su-33 (Rusisht: Сухой Су-33; emri i raportimit të NATO-s: Flanker-D)[1] është një avion luftarak sovjetik/rus i epërsisë ajrore me dy motorë, i bazuar për të gjitha motet, i projektuar nga Sukhoi dhe i prodhuar nga Komsomolsk-on-Amur Aircraft. Shoqata e prodhimit, që rrjedh nga Su-27 dhe fillimisht e njohur si Su-27K. Krahasuar me Su-27, Su-33 ka një shtresë dhe strukturë të forcuar, krahë të palosshëm dhe stabilatorë, të gjitha për operacionet e transportuesit. Su-33 ka kanardë dhe krahët e tij janë më të mëdhenj se Su-27 për një shpejtësi më të ngadaltë. Su-33 ka motorë të përmirësuar dhe një rrotë me hundë të dyfishtë dhe është i rifurnueshëm nga ajri.

Përdorur për herë të parë në operacione në 1995 në bordin e aeroplanmbajtëses Admiral Kuznetsov, luftarak hyri zyrtarisht në shërbim në gusht 1998, kohë në të cilën u përdor emërtimi "Su-33". Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik dhe zvogëlimit të mëvonshëm të marinës ruse, u prodhuan vetëm 24 avionë. Përpjekjet për shitje në Kinë dhe Indi ranë. Me planet për të tërhequr Su-33 sapo të mbarojnë jetën e tyre të shërbimit, marina ruse porositi MiG-29K si një zëvendësim në 2009.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Su-33 Flanker-D Carrier-Based Fighter". Airforce Technology (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-11-07.