Jump to content

Suiformët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Suina
Vargu kohor: Late Eocene to Holocene, 33.9–0 Ma
Potamochoerus porcus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Suina
Familiet

 Suidae
 Tayassuidae

Suina (e njohur edhe si Suiformët ) është një nënrend , gjitarë artiodaktil jo ripërtypës  që përfshin derrat dhe pekarët e familjeve Suidae dhe Tayassuidae dhe të afërmit fosile. Hipopotamidae historikisht ishte klasifikuar në suina për arsye morfologjike, por tani klasifikohet më shpesh si grupi motër i balenave, ose Cetacea .

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kladogrami që tregon pozicionin e Suinamorfa

Nënrendi Suina përfshin Suidae (familjen e derrave) dhe Taiasuidae (familja e pekarëve ).

Merycoidodontët , ose "oreodontët", një degë e tylopoda , janë konsideruar shpesh suin për shkak të përshkrimit të njohura, edhe pse të pasakta, prej tyre si "derrat ripërtypës". Oreodontët nuk ishin shumëtë afërm me ; ata ishin më të afërt me devetë. Në mënyrë të ngjashme, entelodonts ishin klasifikuar prej kohësh si anëtare të Suina. Spaulding et al. i kanë gjetur ata të jenë më afër balenave sesa derrat në Cetacodontamorfa të tyre .[1]

Disa studime morfologjike kanë sugjeruar që familja e hipopotamit Hipopotamidae ishte pjesë e Suina, por një organ në rritje i provave morfologjike dhe gjenetike ka sugjeruar që ata të ndajnë një paraardhës të zakonshëm jo me Suina, por me cetacët që përfshin balenat dhe delfinët . Balena dhe hipopotamidët formojnë një kladë e quajtur Vipomorfa . [2]

Hulumtimi më i fundit mbi origjinën e hipopotamidëve sugjeron që hipopotamët dhe balenat ndajnë një paraardhës të zakonshëm gjysmë ujor që u degëzua nga Artiodaktilët të tjerë rreth 60 milion vjet më parë .[3] Pasardhësit e këtij stërgjyshi të hipotezuar me gjasë u ndanë në dy degë rreth 54 milion vjet më parë .[4] Një degë do të zhvillohej tek cetacetë , ndoshta duke filluar me proto-balenën Pakicetus nga 52 milionë vjet më parë dhe paraardhësit e tjerë të hershëm balenë, i njohur si Archaeoceti , e cila përfundimisht iu nënshtruan përshtatjes ujore në pothuajse tërësisht ujore cetace .[2]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anatomia e Suina ndryshon nga dythundrakët e tjerë . Për shembull, ata kanë dhëmbë incizivë maksilar (të sipërm) . Në të kundërt, dythundrakët e tjerë, siç janë dhitë dhe drerët , kanë incizues vetëm në nofullën e poshtme, me një jastëk dhëmbësh me brirë, ku do të ishin incizuesit e sipërm.

Shumica e dythundrakëve kanë një stomak me katër dhoma. Në të kundërt, Suina ka një stomak të thjeshtë që lejon një dietë gjithçkangrënëse.

Skeleti i derrit

Ndërsa shumica e artiodaktilave kanë këmbë të gjata të holla, Suina në përgjithësi ka këmbë të shkurtra dhe fortë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Spaulding, M; O'Leary, MA; Gatesy, J (2009). Farke, Andrew Allen (red.). "Relationships of Cetacea (Artiodactyla) Among Mammals: Increased Taxon Sampling Alters Interpretations of Key Fossils and Character Evolution". PLoS ONE. 4 (9): e7062. doi:10.1371/journal.pone.0007062. PMC 2740860. PMID 19774069. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  2. ^ a b Boisserie, Jean-Renaud; Fabrice Lihoreau; Michel Brunet (shkurt 2005). "The position of Hippopotamidae within Cetartiodactyla". Proceedings of the National Academy of Sciences. 102 (5): 1537–1541. doi:10.1073/pnas.0409518102. PMC 547867. PMID 15677331. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gatesy, J. (1 maj 1997). "More DNA support for a Cetacea/Hippopotamidae clade: the blood-clotting protein gene gamma-fibrinogen". Molecular Biology and Evolution. 14 (5): 537–543. doi:10.1093/oxfordjournals.molbev.a025790. PMID 9159931. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ursing,B.M.; U. Arnason (1998). "Analyses of mitochondrial genomes strongly support a hippopotamus-whale clade". Proceedings of the Royal Society. 265 (1412): 2251–5. doi:10.1098/rspb.1998.0567. PMC 1689531. PMID 9881471. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linku eksta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]