Sulltani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sulltan)
Jump to navigation Jump to search
Sultan Beyazit nga Haydar Hatemi, 1999

Sulltani (arabisht nga fjala, fuqi, autoritet) është një titull turk, me kuptime te ndryshme historike.

Shumë e përfolur mbetet se kush e ka përdorur për herë të parë këtë fjalë, duke e preferuar me shume se termat e tjerë arab si Malik (mbret), Amīr (komandant) ose Qā'id (kryetar). Me shumë siguri Sulltan u quajtën Ayyubidi të Sirisë, Egjiptit, Arabisë dhe Jemenit, të etnisë kurde, d.m.th. iranianë me gjuhë indoevropiane. Sulltan ishin edhe pasardhesit e tyre Mamelukët (Turqit dhe Kerkesët), Turqit selxhukë dhe më të njohurit nga të gjithë ne Evropën e krishtere, Osmanët. Shumë qeveritarë myslimanë preferuan këtë titull me karakter te pastër perandorak, që nuk përziehet më vlera shpirtërore apo fetare. Dinastia dhe vendi i qeverisur nga një sulltan quhet Sulltanat (Arabisht : سلطنة) që do të thotë dominim ose rregjim.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]