Jump to content

Sulmi në Banjskë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sulmi në Banjskë
Pjesë e Krizës në Veri të Kosovës

Lokacioni i sulmit në hartën e Kosovës
Data24 Shtator 2023
Vendodhja
Pasoja

Fitore kosovare

Palët pjesëmarrëse
Kosova Kosova Terorist serbë
Përkrahur nga:
Serbia Serbia
[1][2]
Komandantët dhe udhëheqësit
Milan Radoiçiq
[8]
Njesitë e përfshira
Civilna Zaštita[9]
Fuqia ushtarake
460 forca speciale (pohuar nga Serbia)[10]
 • 30 terorist [11]
  • 24 SUV
  • 1 APC
Viktimat dhe humbjet
1 i vrarë[12][13]
2 të plagosur[13][14]

Sulmi në Banjskë (Serbisht: Напад у Бањској, Napad u Banjskoj) ishte një sulm i armatosur i teroristëve serbë kundër njësive specialeKosovës që ndodhi në fshatin Banjskëveri të Kosovës më 24 shtator 2023. Në këtë sulm mbeti i vrarë rreshteri i policisë së Kosovës Afrim Bunjaku dhe për rrjedhojë edhe disa teroristë serbë.

Sulmi ndaj Policisë së Kosovës u cilësua si sulm terrorist nga Kosova, Shqipëria dhe Bashkimi Evropian[23][24] dhe u dënua nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.[25]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Incidenti ndodhi gjatë një periudhe tensionesh të shtuara pas vendosjes me forcë të katër kryetarëve të komunave në komunat me shumicë serbe në maj të vitit 2023 pas bojkotimit të zgjedhjeve nga serbët e Kosovës dhe dështimit të bisedimeve për marrëveshjen e sponsorizuar nga Bashkimi Evropian ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.[1][26]

Zona e prekur afër Mitrovicës është një qendër kryesore për pakicën etnike serbe të Kosovës, me banim kryesisht në katër komuna.[27]

Sulmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në periudhën 23-24 shtator 2023, dy kamionë pa targa janë vendosur në një urë në hyrje të fshatit Banjskë, duke bllokuar rrugën. Sipas presidentit serb Aleksandar Vuçiq, grupi që vendosi bllokadën përbëhej nga serbët e Kosovës të cilët “nuk donin të duronin më terrorin e (kryeministrit kosovar) Kurti”.[28]

Bllokada u raportua në polici dhe në orët e para të mëngjesit të datës 24 shtator. Rreth orës 02:30 në vendngjarje kanë mbërritur 3 njësi policore, me ç'rast janë sulmuar nga drejtime të ndryshme nga një grup i armatosur prej rreth 30 personash, me armë të ndryshme, përfshirë granata.[29] Në të shtënat fillestare, forcat policore kosovare arritën të zmbrapsnin sulmin fillestar.[30][31] Tre policë kosovarë u plagosën dhe u transportuan në spitalin rajonal në Mitrovicën e Jugut, njëri prej tyre vdiq me të mbërritur.[13][32][33]

Pas pritës, grupi i terroristëve të armatosur hynë në Manastirin e Banjskës dhe u barrikaduan brenda para se të rrethoheshin nga njësitet speciale të policisë. Një grup pelegrinësh nga Novi Sadi ishin në manastir në kohën e sulmit. Manastiri është pjesë e eparkisë së Kishës Ortodokse Serbe të Rashkës-Prizrenit.[34] Në orën 17:27, njësitet speciale të Kosovës hynë dhe pushtuan manastirin, duke i dhënë fund rrethimit.[35] Xhelal Sveçla, ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës deklaroi se fshati është vënë nën kontroll pas “disa betejave të njëpasnjëshme” gjatë ditës.

Autoritetet kosovare arrestuan dy persona të armatosur dhe katër serbë të tjerë, të cilëve u gjetën pajisje komunikimi afër vendit të ngjarjes dhe i hetuan për terrorizëm. Ata konfiskuan gjithashtu automjete të përdorura nga sulmuesit që përmbanin një arsenal armësh, eksplozivi, municione dhe mjete të tjera logjistike për të mbështetur qindra njerëz.[36]

EULEX, misioni i BE-së që vepron si reaguesi i dytë i sigurisë në Kosovë ishin gjithashtu në vendin e ngjarjes.[37]

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komandanti i Stacionit Policor të Zveçanit, Rreshteri Afrim Bunjaku - Hero i Kosovës

Zyrtarisht, 3 militantë serbë u konfirmuan se kishin vdekur në përleshje. Xhelal Sveçla, Ministri i Brendshëm i Republikës së Kosovës, ka deklaruar se së paku 3 militantë serbë janë vrarë dhe se ka shumë mundësi që të vriten edhe më shumë militantë serbë.[38] Shumica e medieve shqiptare të Kosovës dhe ekspertëve të sigurisë, si Agim Musliu, vlerësojnë se numri i militantëve serbë të vrarë është 8.[39][40][41][42] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka vendosur numrin e militantëve serbë të vrarë në 3.[43] Më 25 shtator, trupi i një tjetër militanti serb u gjet nga autoritetet kosovare, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të konfirmuara në 4.[44] Më 26 shtator, u publikuan fotografi që tregonin trupat e dy militantëve serbë brenda një automjeti të policisë.[45] Nga ana kosovare, nga militantët serbë u vra rreshteri i policisë Afrim Bunjaku. Është nderuar pas vdekjes me Urdhrin Hero i Kosovës.[46][47]

Sulmuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Identiteti dhe prejardhja e sulmuesve nuk u bë e ditur publikisht. Ata u përshkruan si "militantë serbë" dhe "të armatosur".[48][49] Prokurori Naim Abazi ka konfirmuar se militantët e arrestuar janë shtetas të Serbisë. Ministri Sveçla tha se 6 persona të armatosur ishin arratisur në Serbi dhe po marrin trajtim për lëndimet e tyre në një spital në Novi Pazar. Ai kërkoi ekstradimin e tyre në Kosovë.

Më 26 shtator, Policia e Kosovës prezantoi dëshmi video me dron që tregonin nënkryetarin dhe biznesmenin e Listës Serbe, Milan Radoiçiq si pjesë e grupit militant. Partia mban lidhje të ngushta me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Lejet e armëve të Radoiçiqit mbetën pas.

Polemikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pohoi në televizion drejtpërdrejt se Agjencia e Inteligjencës së Sigurisë ka filmuar policët kosovarë duke lënë një serb të plagosur të vdiste pa e ndihmuar atë. Sipas tij, ata kanë qeshur duke e parë dhe njëri nga policët ka thënë se nuk do të ishte turp të vdiste serbi.[50]

Vuçiq pohoi gjithashtu se shtëpitë private ku jetonin të moshuarit serbë u qëlluan nga policia e Kosovës pa arsye,[51] dhe se dy nga serbët u vranë nga zjarri i snajperit, pavarësisht se ata ishin larg gjithkujt.

Lista e armëve të konfiskuara nga Policia e KosovësBanjskë. E postuar nga Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në ish-twitter, më 25 Shtator 2023.[52]

Lista e armëve, automjeteve dhe mjeteve të konfiskuara dhe sekuestruara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

24 SUV, 1 automjet luftarak i improvizuar, 2 motoçikleta 4×4, 8 mina kundër personelit, 8 mina kundër tankut, 36 raketëhedhës M80 Zolja, 142 predha mortaje, 75 granata dore, 150 eksploziv dinamit, 5.5 kg eksploziv plastik, 20 kg eksploziv TNT, 9 granata pushke, 23 detonatorë elektrikë, 6 mitralozë, 1 hedhës nitroglicerine, 30 AK-47, 18 silenciatorë për AK-47, 235 karikatorë për AK-47, 6 automatikë me pamës, 3 pistoleta, 3 pistoleta me silenciatorë, 21 jelekë antiplumb, 15 dylbi nate, 1 dylbi nate termike, 3 dronë, 32 radiomarrës, 4 kamera, 5 palë këpucë taktike, 107 çanta ushtarake, 115 uniforma ushtarake, 10 mbulesa kamuflazhi ushtarake, 1 busullë ushtarake, 6 harta satelitore, 3 harta topografike, 1 telefon celular, 32 telefona të mençur, 23 maska, 20 kazma, 20 lopata, 8 sëpata, 3 motosharra, 4 sharra dore, 2 barela, 1800 kartëmonedha (euro & dinarë serb), ushqime dhe ilaqe, sasi e madhe municioni e kalibrave të ndryshëm.[53][52][54][55][56][57][58][59][60]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidentja Vjosa Osmani e quajti dhunën sulm ndaj sovranitetit të Kosovës.[61] Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha tha se sulmi shkaktoi operacionin më të madh policor në vend që nga Lufta e Kosovës në vitin 1999. Kryeministri Albin Kurti i quajti sulmuesit "të armatosur rëndë dhe të pajisur rëndë, të trajnuar profesionalisht dhe të planifikuar, të mbështetur politikisht, të financuar materialisht dhe logjistikisht mbështetur nga Serbia”.[62]

Vendkalimet kufitare Jarinje dhe Bërnjak ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë mbyllur për shkak të incidentit.[63]

Një kushëri i policit të vrarë ka lëshuar një deklaratë ku konfirmon vdekjen e familjarit të tyre me titullin e deklaratës të shkruar me të gjitha shkronjat e mëdha ku shkruhej “Të vdesësh për atdheun tënd është si të lindësh sërish”.[64]

Lista Serbe, partia më e madhe që përfaqëson serbët etnikë në Kosovë, shpalli një periudhë zie treditore "për të vajtuar humbjen e bashkëqytetarëve tanë", d.m.th. të militantëve, në komunat me shumicë serbe kundër ligjeve kosovare të cilat ia rezervojnë veprime të tilla Presidenti dhe autoritetet komunale. Më 26 shtator, banorët e Mitrovicës dhe tre qyteteve të tjera u mblodhën dhe ndezën qirinj për sulmuesit e vdekur.[65]

Eparkia e Rashkës dhe e Prizrenit e Kishës Ortodokse Serbe, e cila drejton manastirin e Banjskës, dënoi sulmin dhe dhunën në manastir, duke shprehur ngushëllime për familjen e policit të vrarë dhe oficerët e plagosur. Dioqeza tha se personat e armatosur dhe të maskuar depërtuan përmes portës së mbyllur të manastirit, duke sulmuar kompleksin me një automjet të blinduar.[66][67]

Serbi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti Aleksandar Vuçiq akuzoi kryeministrin Kurti si “fajtorin e vetëm” për ngjarjen dhe tha se “populli ra pas provokimeve”.[68][69] Ai gjithashtu pohoi se sulmuesit ishin serbë të Kosovës të cilët "nuk donin të duronin më terrorin e Kurtit".[70]

Vuçiq ka thënë në televizion se Agjencia e Inteligjencës së Sigurisë ka filmuar policët kosovarë duke lënë një serb të plagosur të vdesë pa e ndihmuar atë. Sipas tij, ata kanë qeshur duke e parë dhe njëri nga policët ka thënë se nuk do të ishte turp të vdiste serbi.[71] Ai gjithashtu pohoi se shtëpitë private ku jetonin serbët e moshuar u qëlluan nga policia e Kosovës pa arsye[72] dhe se dy nga serbët u vranë nga zjarri i snajperit edhe pse ishin larg askujt.[73]

Serbia shpalli ditë zie kombëtare për 27 shtator.[74][75]

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian në Ballkan, Mirosllav Lajçak dhe komisioneri i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell e dënuan sulmin. Të dy deklaruan se autorët duhet të përballen me pasoja ligjore.[76]

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dënoi ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës dhe i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë “të përmbahen nga çdo veprim apo retorikë që mund të nxisë më tej tensionet”.[77][78]

Rusia mbrojti Serbinë dhe fajësoi qeverinë kosovare për nxitjen e sulmit, duke shtuar se gjakderdhja mund të dalë jashtë kontrollit.[79]

Në kryeqytetin shqiptarTiranës, njerëzit u mblodhën së bashku për të nderuar policin e vrarë duke ndezur qirinj në sheshin e qytetit.[80]

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, dënoi sulmin duke përmendur se situata mund të kthehet lehtësisht në një konflikt më të madh dhe të ketë pasoja katastrofike për të gjithë.[81]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Kosovo police surround 30 gunmen in monastery after officer shot". BBC News (në anglishte britanike). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 2. ^ "Kosovo PM blames Serbia in public attack over deadly blitz on police". www.express.co.uk (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 3. ^ "Raportohet se Njësia Speciale ka hyrë brenda manastirit të Banjskës". Bota Sot (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 4. ^ "Kosovo monastery siege ends after heavy gun battles". BBC News (në anglishte britanike). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 5. ^ "Standoff in northern Kosovo ends following a day of deadly clashes". France 24 (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 6. ^ "Standoff in northern Kosovo ends following a day of deadly clashes". France 24 (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 7. ^ I, L. (2023-09-24). "Kurti: Policia e Kosovës konfiskoi sot qindra armë dhe municione". Klan Kosova. Marrë më 2023-09-24.
 8. ^ "Drejtori i Policisë: Në mesin e të dyshuarve ka qenë edhe Milan Radojçiqi" [Police Director: Milan Radoičić was among the suspects]. Klan Kosova. 25 shtator 2023.
 9. ^ "Detaje për aksionin e policisë dhe municionet që u gjetën në Banjskë" [Details about the police action and the ammunition found in Banjska]. Kallxo. 25 shtator 2023.
 10. ^ "VUČIĆ OTKRIO DA SU KOSOVSKI POLICAJCI OSTAVILI SRBINA DA UMRE: Okupili 460 specijalaca, sve bila PRIPREMA". espreso.co.rs (në serbisht). Marrë më 2023-09-24.
 11. ^ a b c "Kosovarischer Polizist offenbar von serbischer Kampftruppe erschossen". euronews (në gjermanisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 12. ^ "Police officer killed in attack in north Kosovo". Al Arabiya English (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 13. ^ a b c Zhinipotoku, Zenel; Semini, Llazar. "Masked gunmen attack Kosovo police and kill 1 officer in an escalation of tensions with Serbia". ABC News (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 14. ^ "Police officer killed in attack in north Kosovo". Al Arabiya English (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 15. ^ a b c d "Detaje për aksionin e policisë dhe municionet që u gjetën në Banjskë" [Details about the police action and the ammunition found in Banjska]. Kallxo. 25 shtator 2023.
 16. ^ a b c d "Krejt arsenali i armatimit që u kap nga policia në veri" [The entire arsenal of weapons that was seized by the police in the north]. Klan Kosova. 25 shtator 2023.
 17. ^ "Kosovo: Policajac ubijen u selu Banjska, a zatim i tri napadača u sukobu koji je usledio". bbc.com (në serbisht). Marrë më 2023-09-24.
 18. ^ "Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 8 serbë të vrarë, 6 të arrestuar". Shqiptarja.com. Marrë më 2023-09-24.
 19. ^ "Rashiq: Two attackers killed, one injured and one arrested". KOHA (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2023.
 20. ^ "Sveçla: Gjashtë terroristë po trajtohen në Novi Pazar, Serbia t'i dorëzojë ata" [Sweden: Six terrorists are being treated in Novi Pazar, Serbia should hand them over]. Telegrafi. 25 shtator 2023.
 21. ^ "Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 3 serbë të vrarë, 6 të arrestuar". Shqiptarja.com. Marrë më 2023-09-24.
 22. ^ albert (2023-09-24). "LIVE nga veriu: Një polic dhe tre sulmues të vrarë (VIDEO)". Klan Kosova. Marrë më 2023-09-24.
 23. ^ "Kurti: Serbia të mbahet plotësisht përgjegjëse për sulmet në veri". koha.net.
 24. ^ "Kosovo: High Representative Borrell speaks to Prime Minister Kurti and President Vučić following the attack against Kosovo Police | EEAS". web.archive.org (në anglisht). 2023-09-26. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2023. Marrë më 2023-09-27.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 25. ^ "Condemnation of Violent Attacks on Kosovo Police". United States Department of State (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 26. ^ "Gunmen in northern Kosovo clash with authorities after ambush, says PM". The Guardian (në anglisht). Agence France-Presse. 24 shtator 2023.
 27. ^ "Standoff in northern Kosovo ends following a day of deadly clashes". France 24 (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 28. ^ "UŽIVO OBRAĆANJE VUČIĆA! Trojica Srba stradala na KiM, dvojica ranjenih - "Jedan od najtežih dana za Srbiju od 2004!"". Mondo Srbija (në serbisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 29. ^ "Gunmen in northern Kosovo clash with authorities after ambush, says PM". The Guardian (në anglisht). Agence France-Presse. 24 shtator 2023.
 30. ^ "Police officer killed in attack in north Kosovo". Al Arabiya English (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24. Police managed to push back the attack and take two injured police officers at the hospital in southern Mitrovica.
 31. ^ "One police officer killed in Kosovo attack blamed on Serbia". web.archive.org (në anglisht). 2023-09-24. Arkivuar nga origjinali më 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24. Three police units were sent to unblock it but came under fire from different positions with different weapons, hand grenades and bombs. Police managed to push back the attack and take two injured police officers at the hospital in southern Mitrovica. One of them was dead on arrival, doctors said.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 32. ^ Service, RFE/RL's Balkan. "Kosovo Police Kill 3 Suspected Assailants, Arrest Others After Deadly Attack In Mostly Serb Region". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 33. ^ "Police officer killed in attack in north Kosovo". Al Arabiya English (në anglisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-24.
 34. ^ Dunai, Marton (2023-09-24). "Siege of Serb monastery in Kosovo ends after militants withdraw". Financial Times (në anglisht). Marrë më 2023-09-25.
 35. ^ "Raportohet se Njësia Speciale ka hyrë brenda manastirit të Banjskës". Bota Sot (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 36. ^ "Kosovo mourns a slain police officer, some Serb gunmen remain at large after a siege at a monastery". Associated Press (në anglisht). 2023-09-25.
 37. ^ Dunai, Marton (2023-09-24). "Siege of Serb monastery in Kosovo ends after militants withdraw". Financial Times (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 38. ^ I, L. (2023-09-24). "Sveçla: Ka indikacione se ka më shumë sulmues të vrarë". Klan Kosova. Marrë më 2023-09-24.
 39. ^ "Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 8 serbë të vrarë, 6 të arrestuar". Shqiptarja.com. Marrë më 2023-09-24.
 40. ^ "Breaking News/ Operation in Kosovo Ends with 8 Killed, Two Injured and 40 under Siege". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 41. ^ "Raportimet e fundit nga Veriu i Kosovës: Janë vrarë 8 serbë të armatosur, 6 janë arrestuar?". DITA. Marrë më 24 shtator 2023.
 42. ^ "Numri i sulmuesve të vrarë po rritet, dyshohet se deri tani ka arritur në 8". Bota Sot (në anglisht). Marrë më 2023-09-24.
 43. ^ "VUČIĆ OTKRIO DA SU KOSOVSKI POLICAJCI OSTAVILI SRBINA DA UMRE: Okupili 460 specijalaca, sve bila PRIPREMA". espreso.co.rs (në serbisht). Marrë më 2023-09-24.
 44. ^ "Publikohet fotografia e sulmuesit të katërt të vrarë, në mal me një kallashnikov për skaj". Indeks. 25 shtator 2023.
 45. ^ "Ekskluzive: Trupat e dy serbëve të vrarë në veturën e Policisë së Kosovës".
 46. ^ "Afrim Bunjaku is declared a hero of Kosovo" (në anglisht).
 47. ^ Albania, Euronews (2023-09-25). "President Osmani posthumously awards "Hero of the Nation" medal to Afrim Bunjaku". Euronews Albania (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-09-27.
 48. ^ BNN (2023-09-25). "Monastery attack escalates Kosovo-Serbia conflict". Baltic News Network (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-09-25.
 49. ^ Edwards, Christian; Soares, Isa (2023-05-31). "Kosovo prime minister says he will not surrender country to Serbian 'fascist militia' after clashes in north". CNN (në anglisht). Marrë më 2023-09-25.
 50. ^ "Vučić povodom situacije na Kosovu: Stradala trojica Srba sa Kosova, dvojica teško ranjena, 10 privedenih". Danas.rs (në serbisht). 24 shtator 2023. Marrë më 25 shtator 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 51. ^ "Predsednik Vučić: Ovo je jedan od najtežih dana za naš narod i našu zemlju". Politika (në serbisht). 24 shtator 2023. Marrë më 25 shtator 2023.
 52. ^ a b "These military-grade arms & equipment seized by Kosovo Police - Albin Kurti". X (formerly Twitter) (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 53. ^ "Detaje të reja nga aksioni i policisë, u gjetën armë në disa shtëpi në Banjskë". Gazeta Express. 2023-09-27. Marrë më 2023-09-27.
 54. ^ Dahsyla, Egzon (2023-09-26). "Çfarë armatimi u gjet mbrëmë në Banjskë të Zveçanit?". Raporto Korrupsionin! KALLXO.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 55. ^ Berisha, Arjana (2023-09-27). "Çka do të ndodhë me armatimin e sekuestruar në Banjskë?". Raporto Korrupsionin! KALLXO.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 56. ^ Zeqiri, Ardita (2023-09-25). "Detaje për aksionin e policisë dhe municionet që u gjetën në Banjskë". Raporto Korrupsionin! KALLXO.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 57. ^ kosova (2023-09-25). "Dioqeza e Rashkës-Prizrenit: Në oborrin e manastirit të Banjskës u gjetën armë". Kosova.info. Marrë më 2023-09-27.
 58. ^ "Ekspozohen armët e gjetura në Banjskë". Euronews Albania (në anglishte amerikane). 2023-09-25. Marrë më 2023-09-27.
 59. ^ Ekzpozohen armet e konfiskuara ne Banjske, marrë më 2023-09-27
 60. ^ 4 të vrarë, 7 të arrestuar dhe të tjerë në kërkim! Çfarë po ndodh në Kosovë!, marrë më 2023-09-27
 61. ^ "Kosovo PM Accuses Serbia-backed Gunmen of Shooting Kosovo Policemen". balkaninsight.com (në anglisht).
 62. ^ "Kosovo demands Serbia hand over escaped Serb gunmen". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 63. ^ "Kosovo monastery siege ends following deadly attack on police". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 64. ^ "Vjen reagimi i familjes së policit që u vra sot në Veri". Gazeta Express. 2023-09-24. Marrë më 2023-09-27.
 65. ^ "Kosovo court remands suspects in police ambush, standoff". France 24 (në anglisht). 2023-09-26. Marrë më 2023-09-27.
 66. ^ Perić, Miloš (2023-09-24). "Urgent announcement of the Diocese of Raška - Prizren regarding the armed conflict near Banjska monastery". Званична интернет презентација | Епархија Рашко-призренска српске православне цркве (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-09-27.
 67. ^ "Eparhija raško-prizrenska povodom oružanog sukoba pored manastira Banjske". Politika Online (në serbisht). Marrë më 2023-09-27.
 68. ^ Evropa, Radio Slobodna (2023-09-24). "Vučić osudio ubistvo policajca, izjavio da su ubijena tri Srbina s Kosova". Radio Slobodna Evropa (në serbo-kroatisht). Marrë më 2023-09-27.
 69. ^ "Vučić o Banjskoj: Srbi sa KiM se pobunili, naseli na Kurtijevu provokaciju, bojazan da je i četvrti stradao" (në serbisht).
 70. ^ "TROJICA SRBA STRADALA NA KiM, DVOJICA RANJENIH! Vučić: Jedan od NAJTEŽIH dana za Srbiju od 2004, Kurti jedini krivac!". mondo.rs (në serbisht).
 71. ^ "Vučić povodom situacije na Kosovu: Stradala trojica Srba sa Kosova, dvojica teško ranjena, 10 privedenih - Politika - Dnevni list Danas" (në serbisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-27.
 72. ^ "Predsednik Vučić: Ovo je jedan od najtežih dana za naš narod i našu zemlju". Politika Online. Marrë më 2023-09-27.
 73. ^ "Vučić povodom situacije na Kosovu: Stradala trojica Srba sa Kosova, dvojica teško ranjena, 10 privedenih - Politika - Dnevni list Danas" (në serbisht). 2023-09-24. Marrë më 2023-09-27.
 74. ^ Taylor, Alice; Zimonjic, Bojana (2023-09-25). "Vucic blames Kurti for police ambush, murder, monastery standoff in north". www.euractiv.com (në anglishte britanike). Marrë më 2023-09-27.
 75. ^ Albania, Euronews (2023-09-26). "Serbia declares day of mourning following "tragic events" in Kosovo". Euronews Albania (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-09-27.
 76. ^ "Kosovo: Statement by the High Representative Josep Borrell on the attack against Kosovo Police | EEAS". www.eeas.europa.eu (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 77. ^ "Kosovo demands Serbia hand over escaped Serb gunmen". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 78. ^ "Condemnation of Violent Attacks on Kosovo Police". United States Department of State (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 79. ^ "Kosovo demands Serbia hand over escaped Serb gunmen". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2023-09-27.
 80. ^ "Heroi Afrim Bunjaku nderohet dhe në Tiranë, ndizen qirinj për veprën e tij". a2news.com. Marrë më 2023-09-27.
 81. ^ "Abazoviç dënon sulmin në Kosovë: Mund të kthehet në konflikt me pasoja katastrofike". politiko.al. Marrë më 2023-09-27.