Sulmi në Stamboll (mars 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Më 19 mars 2016, një sulm vetëvrasje ndodhi në qarkun Beyoğlu të Stambollit, pranë zyrës së kajmakamit të qarkut. Sulmi ka ndodhur në orën 10:55 (ZKEV) në kryqëzimin mes rrugëve Balo dhe İstiklal.[1][2] Sulmi shkaktoi të paktën pesë viktima,[3] duke përfshirë edhe sulmuesin. 36 njerëz u plagosën, duke përfshirë shtatë të cilët morrën lëndime të rënda.[1][2] Në mesin e të lënduarve, ishin dymbëdhjetë turistë të huaj.[2] Në mesin e të vrarëve, që të dy ishin shtetas të dyfishtë izraelito-amerikanë.[4] Më 22 mars, ministri i brendshëm turk tha se sulmuesi kishte lidhje me ISIS-in.[5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "SON DAKİKA: İstanbul İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi". Hürriyet. Marrë më 19 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c "İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısı; 5 kişi öldü, 3'ü ağır 36 yaralı var!". T24. Marrë më 19 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Istanbul explosion: At least five dead as tourist shopping area Istiklal Street hit by suicide bombing in Turkey". The Independent. Marrë më 19 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Israeli authorities confirm two fatalities from Istanbul bombing were dual US-Israeli citizens". The Jerusalem Post. 20 mars 2016. Marrë më 20 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "CRIME - Police identifies Istanbul bomber as ISIL member". Marrë më 2016-03-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)