Jump to content

Sulmi në Stamboll (mars 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Më 19 mars 2016, një sulm vetëvrasje ndodhi në qarkun Beyoğlu të Stambollit, pranë zyrës së kajmakamit të qarkut. Sulmi ka ndodhur në orën 10:55 (ZKEV) në kryqëzimin mes rrugëve Balo dhe İstiklal.[1][2] Sulmi shkaktoi të paktën pesë viktima,[3] duke përfshirë edhe sulmuesin. 36 njerëz u plagosën, duke përfshirë shtatë të cilët morrën lëndime të rënda.[1][2] Në mesin e të lënduarve, ishin dymbëdhjetë turistë të huaj.[2] Në mesin e të vrarëve, që të dy ishin shtetas të dyfishtë izraelito-amerikanë.[4] Më 22 mars, ministri i brendshëm turk tha se sulmuesi kishte lidhje me ISIS-in.[5]

  1. ^ a b "SON DAKİKA: İstanbul İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi". Hürriyet. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c "İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısı; 5 kişi öldü, 3'ü ağır 36 yaralı var!". T24. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Istanbul explosion: At least five dead as tourist shopping area Istiklal Street hit by suicide bombing in Turkey". The Independent. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Israeli authorities confirm two fatalities from Istanbul bombing were dual US-Israeli citizens". The Jerusalem Post. 20 mars 2016. Marrë më 20 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "CRIME - Police identifies Istanbul bomber as ISIL member". Marrë më 2016-03-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)