Sulmuesi (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sulmues (futball))
Sulmuesi (që mban fanelën e kuqe) kalon mbrojtjen (në fanela të bardha) dhe është në pozicion që të gjuajë në gol. Portieri do të mundohet që të mos lejojë që topi të hyjë në rrijetë.

Sulmuesit janë futbollistët në shoqatën e futbollit të cilët luajnë më afër zonës së kundërshtarit dhe kanë si detyrë për të shënuar gola.

Pozicioni i tyre i avancuan dhe mundësitë e pakta për tu kthyer në mbrojtje do të thotë se sulmuesit kanë mundësi më të mëdhaja për të shënuar më shumë gola se pozicionet e tjera.

Formacioni modern në përgjithsi përfshin një deri në tre sulmues, për shembull, formacioni i zakonshëm 4–2–3–1 përfshin vetëm një sulmues.[1] Formacionet e jashtëzakonshme mund të përfshijë më shumë se tre sulmues, ose asnjë.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cox, Michael (3 shtator 2010). "FIFA's 289-page Technical Report on the 2010 World Cup – in 15 points". Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2018. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cox, Michael (19 mars 2010). "Is Barcelona's alternative shape really a 4–2–4?". Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2019. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cox, Michael (5 mars 2010). "Teams of the Decade #5: Roma, 2007". Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2019. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)