Sultana N. Nahar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sultana N. Nahar
Sultana Germany Talk.JPG
Vendlindja Bangladesh
Kombësia Bengale
Profesioni fizikane dhe astronome

Sultana N. Nahar është një fizikane dhe astronome amerikane nga Bangladeshi. Ajo është shkencëtare hulumtuese në Departmentin e Astronomisë në Ohio State University.[1]

Arsimi dhe Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nahar përfundoi arsimin e saj universitar në Fizikë dhe M.Sc. në Fizikën Teorike në Universitetin e Dhakës, dhe fitoi një M.A. në Optikën Kuantike dhe Ph.D. në Teorinë Atomike në Wayne State UniversityDetroit, Michigan.

Ajo është autore e tekstit shkollor Atomic Astrophysics and Spectroscopy (Cambridge UP, 2011), së bashku me Anil K. Pradha.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ohio State University". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 korrik 2012. Marrë më 2 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)