Sumatra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sumatra
[[Figura:{{{sheshi}}}|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
{{{popullsia}}} banorë
{{{dëndësia}}} banorë/km²
Sipërfaqja {{{sipërfaqja}}} km²
Administrata
Shteti Indonezia
Qarku {{{cilirrethe}}}
Adresa e kuvendit {{{adresaekuvendit}}}
Kodi postal {{{numriipostes}}}
Prefiksi telefonik {{{prefiksi}}}
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar {{{kryetarimomental}}}
Partia udhëheqëse {{{partiaudheheqese}}}
{{{shënim}}}


Sumatra është një ishull në perëndim të Indonezisë.Ai është ishulli më i madh i Indonezisë dhe ishulli i gjashtë më i madh në botë 473.481 km2 dhe me një popullsi prej 50.365.538.Qyteti i saj më i madh është Medan me një popullsi prej 2.109.330. Sumatra ka një gamë të madhe të llojeve bimore dhe shtazore, por ka humbur pothuajse 50% e pyjeve tropikale të saj në 35 vitet e fundit dhe shumë lloje janë të rrezikuara kritike të tillë si Sumatra Tiger,Rhino Sumatra dhe Sumatra orangutang.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]