Superman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Superman

Superman (sqt. Mbinjeriu) është një strip i DC Comics nga ShBA-ja.

Superman është i pari superhero në historinë e stripave.

Adoptime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas stripit të Supermenit janë xhiruar disa seria dhe filma, më aktual është seria Smallville dhe filmi Superman Returns nga regjisori Bryan Singer.Supermeni është publikuar në librin komik DC.Ai ishte i përhapur në televizor tek programet për fëmijë,Gazeta,dhe Video loja.Kundërshtari më i madh është Lex Luthor.

Fuqitë dhe Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai jo vetëm që mund të fluturoj,ai ka edhe fuqi të ndryshme. Ai lëshon rreze X nga sytë e tij, mund të dëgjojë nga distanca të larta dhe mund të fluturoj përtej meteorëve jashtë tokës. Ai mund të marrë frymë jashtë tokës.