Surnadal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Surnadal (kthjellim).


Surnadal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Surnadal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Møre og Romsdal
Kryeqëndra Skei
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Mons Otnes (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°56′V 8°46′L / 62.933°V 8.767°L / 62.933; 8.767 (Surnadal)Koordinatat: 62°56′V 8°46′L / 62.933°V 8.767°L / 62.933; 8.767 (Surnadal)
Sipërfaqja 1.365 km2
Popullsia 6.209 banorë 2004
Dendësia 4,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Surndaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1245
Vendndodhja
Skei is located in Norvegjia
Skei
Skei
Surnadal – harta_foto
www.surnadal.kommune.no

Surnadal është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1365 km² dhe popullsi 6209 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]