Jump to content

Susan Taslimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Susan Taslimi

Susan Taslimi (shkruar gjithashtu Soosan Taslimi, lindur më 7 shkurt 1950) është një aktore, regjisore filmi, regjisore teatri dhe skenariste iraniane.[1] Ajo emigroi nga Irani në vitin 1987, tani jeton dhe punon në Suedi.[2][3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Rasht në vitin 1950, Taslimi është e pari jo-evropiane që luan rolin kryesor në një skenë teatri kombëtar në Suedi.[4]

Ajo u diplomua për teatër dhe aktrim në Fakultetin e Arteve të Bukura, Universiteti i Teheranit.[5] Ajo filloi aktrimin me filmin Balad of Tara të Bahram Bayzait në 1979.[4]

Filmografi (si aktore)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Balada e Tarës ( Persian , Tcherike-ye Tara, 1979, Iran) si Tara
 • Death of Yazdgerd ( Persian , Marg-e Yazdgerd, 1982, Iran) si gruaja e The Miller
 • Sarbedaran (seriali televiziv, 1984, Iran) si Fatemeh
 • Madian ( Persian , aka Mare, 1985, Iran)
 • Telesm ( Persian , aka The Spell, 1986, Iran) si nusja e Shazdeh
 • Bashu, i panjohuri i vogël ( Persian , Bashu, Gharibe-ye Kuchak, 1986, lëshuar në 1989, Iran) si Naii
 • Ndoshta disa kohë të tjera ( Persian , Shayad Vaghti Digar, 1988, Iran)
 • Gränsen (aka Asnjëherë, 1995, Suedi) si Aisha
 • En dag i taget (seriali televiziv, 1999, Suedi) si Kia
 • Orka! Orka! (Seriali televiziv, 2004, Suedi) si Schole
 • Sharmi ( Persian , Afsungar, 2017, Danimarkë) si Leila

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Medea (1991) - Medea
 • Vdekja e Yazdgerd (1979) - Gruaja e Millerit

Filmografi (si regjisore)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Hus i helvete (film artistik, aka All Hell Let Loose, 2002)
 • Orka! Orka! . (Seriali televiziv, episodet 16-18, 2004)
 • Det epileptiska riktmärket . (shfaqje nga Martina Montelius, premierë mars 2004 në Teater Galeasen, Stokholm )
 • Älskar, älskar och älskar. (Drama televizive e bazuar në shfaqjen e Martina Montelius, 2004, Televizioni Suedez)
 • Häktet (serial televiziv, 2005)

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Babai i saj, Khosro Taslimi, është një producent filmash.
 • Nëna e saj, Monireh Taslimi, ishte aktore.
 • Vëllai i saj, Cyrous Taslimi, është aktor dhe producent filmash.
 • Ish-bashkëshorti i saj, Dariush Farhang, është regjisor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "50 Iranian Women you Should Know: Susan Taslimi". Iranwire (në anglisht). 3 shtator 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Susan Taslimi - Biography" (në anglisht). IMDb. Marrë më 28 mars 2007.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ "The Iranian Stars Forced to Go Abroad". Iran Watch Press (në anglisht). 29 shkurt 2016.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ a b "50 Iranian Women you Should Know: Susan Taslimi". IranWire | خانه (në anglishte britanike). Marrë më 23 qershor 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 5. ^ سوسن تسلیمی (në persisht). IranAct.com. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2007. Marrë më 28 mars 2007.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]