Svealand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Suedisë me Svealand të shënuar.

Svealand është një nga tre krahinat e Suedisë dhe përbëhet nga provincat e Dalarna, Närke, Södermanland, Uppland, Värmland dhe Västmanland. Svealand ka një sipërfaqe prej 80,846 km². Popullsia rezidente e përhershme përbëhet nga 4,268,504 banorë (2021).[1]

Stokholmi, kryeqyteti suedez, ndodhet si në Uppland ashtu edhe në Södermanland, dhe një gur kufitar mund të gjendet në rrugën Västerlånggatan në Qytetin e Vjetër të Stokholmit (Gamla stan).

Ashtu si pjesët e tjera të vendit (Götaland dhe Norrland), Svealand i mungon rëndësia e vet administrative, por termi përdoret çdo ditë, për shembull në raportet e motit. Pastaj ka shpesh një ndarje të mëtejshme në veri-perëndim, jug-perëndim dhe lindje të Svealand.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Folkmängd i landskapen den 31 december 2021
  2. ^ "Meteorologen kommenterar veckans väder". www.smhi.se (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-04-11. Marrë më 2020-04-13.