Sverre Andersen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sverre Andersen
Të dhënat personale
Data e lindjes9 tetor 1936
Vendi i lindjesStavanger, Norvegji
Data e vdekjes1 nëntor 2016
GjatësiaStavanger, Norvegji
PozicioniPortier
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1952–1971Viking262(0)
Ekipi kombëtar
1956–1968Norvegjia41(0)
Ekipet e menaxhuara
1960Viking
1966–1970Viking
1973Viking
1985Viking
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Sverre Andersen (9 October 1936 – 1 November 2016)[1] ishte futbollistë norvegjez. Ai ka luajtur në Viking FK si portier. Ai ka luajtur 262 ndeshje në këtë skuadër në ligën norvegjeze.[2] Për shumë vite, ai ishte portieri më i mirë në Norvegji. Ai ka fituar katër herë si portieri më i mirë i vitit. Ai ka luajtur poashtu edhe në kombëtaren norvegjeze. Për herë të parë, ai ishte trajner i skuadrës Viking në vitin 1960. Pastaj më vonë u bë prapë nga viti 1966 deri në vitin 1970 dhe në vitin 1985.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sverre Andersen er død Archived 1 November 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine., Stavanger Aftenblad (1 nëntor 2016). Retrieved 1 nëntor 2016.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 gusht 2011. Marrë më 1 nëntor 2016.
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 janar 2012. Marrë më 1 nëntor 2016.