Svinishti (Preshevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Svinisht
Свињиште
Fshat
Vendndodhja
Svinisht is located in Serbia
Svinisht
Svinisht

Koordinatat: 42°19′43″V 21°48′8″L / 42.32861°V 21.80222°L / 42.32861; 21.80222

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Popullsia 103 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 19′ 43″ Veri

21° 48′ 8″ Lindje

Svinisht (serbisht: Свињиште/Svinjište) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Svinisht gjendet në afërsi të fshatit Lanik, është fshat kodrino-malorë në lindje të Preshevës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është sërbe. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 Svinishta ka numëruar 103 banorë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Svinishti (Preshevë)
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia279278277252208133103

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]