Sylvester Stallone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sylvester Stallone
Sylvester Stallone 2012.jpg
Emri: Sylvester Gardenzio Stallone
Ditëlindja: 6 korrik 1946
Vendlindja: New York City, New York, SHBA
Role të shquar: John Rambo në Rambo
Rocky Balboa në Rocky
Filma & seriale 
 shquar:
Rocky
Rambo
Cliffhanger
Kombësia: Amerikan

Sylvester Gardenzio Stallone lindi më 6 korrik 1946, është aktor, regjisor si dhe skenarist amerikan. Sukseset më të mëdha arriti me interpretimin e roleve Rocky dhe Rambo në seritë e filmave të zhvilluar mbi personalitetin e këtyre personazheve.

Është i nominuar 2 herë për Oskar si Aktori më i mirë në filmin Rocky (1976) dhe si dhe për Skenarin më të mirë të shkruar për të njejtin film.

Sylvester Stallone ka lindur Michael Silvester Stallone Gardenzio në New York City, djali i madh i Frank Stallone, Sr.

Silvester Stallone ishte pejdhnone, skishte gjal none qe i dilte perpara , ishte tip nervoz dhe nese dikush i shkonte kunder ja qinte familjen e zdhukte komplet. Pervec se i fuqishem fizikisht ai ishte edhe faca ishte nje pickar i madh zinte shum femna , ne nje intervist kur vetem i ksihte 18 vjec deklaroi se ka palluar rreth 20 femra qe per ate mosh eshte nje numer teper i madh, kush e di se s ka palluar deri me sot.

Silvester Stallone 1 e ka bo nona ene slind kshu pejdhnone mo.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktor[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]