Jump to content

Sylvia Rivera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sylvia Ray Rivera (lindur në 2 korrik 1951- 19 shkurt 2002)[1] ishte një aktiviste transgjinore amerikane si dhe e vetë-identifikuar si drag-queen. ][2]Ajo ishte bashkëthemeluese e organizatave “Gay Liberation Front” dhe “Gay Activists Alliance”. Së bashku me mikeshën transgjinore Marsha P. Johnson, Rivera bashkëthemeloi organizatën Street Transvestite Action Revolutionaries (STAR), një grup i dedikuar për ti ardhur në ndihmë grave transgjinore me ngjyrë, të pastreha.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rivera lindi dhe u rrit në Nju-Jork dhe jetoi pjesëm më të madhe të jetës në qytet,si dhe kishte origjinë gjysëm venezueliane, gjysëm puerto rikiane. Ajo u braktis nga babai i saj José Rivera në moshë të njomë, duke u shndërruar në jetime pas vetëvrasjes së mamasë kur Rivera ishte vetëm 3 vjeçe.[4]

Rivera më pas u rrit nga gjyshja e saj venezueliane, e cila nuk e pranonte sjelljen femërore të Riverës, e sidomos kur Rivera nisi të përdorte tualet në klasën e katërt. Si rezultat Sylvia nisi të jetonte në rrugë në moshën 11 vjeçare dhe u kthye në prostitutë. Më pas ajo u zbulua nga komuniteti lokal i drag queen, të cilat i vunë emrin Sylvia.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dunlap, David W. (2002-02-20). "Sylvia Rivera, 50, Figure in Birth of the Gay Liberation Movement". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 2018-06-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Randy Wicker Interviews Sylvia Rivera on the Pier. Koha në të cilën tregohet në video: 14:17. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) September 21, 1995. Accessed July 24, 2015.
  3. ^ Marsha P. Johnson died in 1992. In 2001, Rivera "resurrected" the group, renaming it "Street Transgender Action Revolutionaries." SoundPortraits (July 4, 2001). Update on Remembering Stonewall. Arkivuar 2 korrik 2013 tek Wayback Machine
  4. ^ Gan, Jessi. "'Still at the Back of the Bus': Sylvia Rivera's Struggle". Arkivuar 6 prill 2012 tek Wayback Machine CENTRO: Journal of the Center for Puerto Rican Studies 19.1 (Spring 2007): 124–139.