Sylvio Mendes Campos Junior

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sylvinho

Sylvinho në vitin 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSylvio Mendes Campos Júnior
Datëlindja (1974-04-12) 12 prill 1974 (49 vjeç)
VendlindjaSão Paulo, Brazil
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Karriera me të rinjtë
1990–1994Corinthians
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1999Corinthians136(15)
1999–2001Arsenal55(3)
2001–2004Celta84(1)
2004–2009Barcelona89(2)
2009–2010Manchester City11(0)
Gjithsej375(21)
Karriera ndërkombëtare
2000–2001Brazili4(0)
Skuadra të menaxhuara
2011–2012Cruzeiro (ndihmës)
2012Sport Recife (ndihmës)
2013Náutico (ndihmës)
2013–2014Corinthians (ndihmës)
2014–2015Internazionale (ndihmës)
2016F.C. Internazionale Milano (trajner tenik)
2016–2019Brazili (trajner teknik)
2019Lyon
2021-2022Corinthias
2022-Shqipëria
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Sylvio Mendes Campos Junior i njohur si Sylvinho është një futbollist brazilian, edhe pse ka pasaportë spanjolle. Lindi në Sao Paolo. Luan mbrojtës dhe ekipi i tij i parë ishte Sport Club Corinthians Paulista.

Filloi të luante në Corinthians, ekip me të cilin fitoi dy liga dhe një kup të Brazilit.

1999 transferohet për në Arsenal F.C. Në ekipin anglez qëndroi dy sezona duke luajtur një total prej 54 ndeshje në lig. Poashtu arriti deri në finale së Kupës së Uefas në sezonën 1999-2000 në të cilën Arsenal humbi nga Galatasaray në penallti.

Në vitin 2001 transferohet në Celta të Vigos. Debutoi në Primera division më 30 shtator2001 në ndeshjen Deportivo 2-2 Celta. Me ekipin e tij të ri arriti vendin e katërt në 2002-2003 dhe arriti të kualifikohej për në Ch. L.

2004 inkuadrohet në radhët e Fc Barcelona, ekip në të cilin Sylvinho fiton një lig në sezonin e tij të parë. Ne sezonin e tij të dytë 2005-2006 arriti të fitoj me Barcën Ligen e Spanjës, Supercupen e Spanjës edhe Ligen e Kampioneve.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka luajtur gjashtë ndeshje për Kombëtaren e Brazilit në Futboll. Ka debutuar në 1997 në një ndeshje kundër Rusisë.

Menaxhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 Maj 2019, Sylvinho u shpall si zëvendësuesi për Bruno Génésion tek Olimpiku i Lionit. Ai u shkarkua më 7 Tetor 2019.

Corinthians[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 Maj 2021 u shpall kthimi i Sylvinhos tek Corinthias si trajneri i ri i skuadrës. Më 3 Shkurt të vitit pasues me vetëm 3 ndeshje nga sezoni i ri, ai u shkarkua pas një humbje 1-2 ndaj rivalit Santos.

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 Janar 2023, FSHF shpalli se kishte arritur një marrëveshje me Silvinjon për të qënë trajneri i ri i Kombëtares Shqiptare të Futbollit dhe se Pablo Zabaleta dhe Doriva do ti bashkoheshin si trajnerë ndihmës. Shtatë ditë më pas ai u vu zyrtarisht në krye të skuadrës shqiptare dhe nënshkroi një kontratë 18 mujore qëllimi i së cilës është kualifikimi për UEFA Euro 2024.

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]