Synen Ebu Daud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sunen Ebu Davud (Arabisht: سنن أبي داود‎) është një nga gjashtë librahaditheve i cili është përmbledhur nga Ebu Davudi.[1] Ai ka pëmbledhur 500,000 hadithe, por përfshinë 4,800 në këtë koleksion.

Përkthimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sunen Ebu Davud është përkthyer në shumë gjuhë. Libraria islame në Australi ka përmbledhur 11 komente prej kësaj libri në gjuhën arabe, urdu dhe indoneziane.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]