Szombathely

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Szombathely
Qytet
noform
Sheshi kryesor nga ndërtesa e bashkisë
Stema_figura
Emblema
Flag of Szombathely.svg
Flamuri
Vendndodhja
Szombathely is located in Hungaria
Szombathely
Szombathely

Koordinatat: 47°13′47″V 16°36′17″L / 47.22972°V 16.60472°L / 47.22972; 16.60472

Administrimi
Shteti Flamuri Hungaria
Rajoni Transdanubia Perëndimore
Qarku Qarku Vas
Kryetari i Bashkisë Nemény András
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 97.5 km2
Lartësia 216 m (m.n.d.)
Popullsia 77,866 banorë
Dendësia 799,72 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 9700
Prefiksi (+36) 94
Koordinatat 47° 13′ 47″ Veri

16° 36′ 17″ Lindje

Faqja Zyrtare www.szombathely.hu

Szombathely është qyteti i 10-të më i madh në Hungari. Është qendra administrative në qarkun Vas, ndodhet afër kufirit me Austrinë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Szombathely është qytet i vjetër në Hungari. U themelua nga romakët[1] në vitin 45 pas erës sonë dhe ishte kryeqyteti i provincës së Perandorisë Romake Pannonia Superior.

Gjatë okupimit osmanë në Hungari, osmanët e pushtuan zonën dy herë. Hera e parë ishte në vitin 1664, kur ata ishin mposhtur afër qytetit Szentgotthárd. Njëzet vite më vonë, ata e pushtuan prapë në vitin 1683, gjatë Betejës së Vjenës.

Në qershor 1710, më shumë se 2000 njerëz vdiqën nga epidemia dhe më 3 maj 1716, qyteti u shkatërrua prej zjarrit.

Luftën e Dytë Botërore, gjatë okupimit në Hungari nga nazistët gjermanë., 4228 jehudë u dëbuan nga Szombathely në kampin Auschwitz.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pliny the Elder, III, 146
  2. ^ "Twin cities". Marrë më 29 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ramat Gan Sister Cities". Arkivuar nga origjinali më mars 7, 2008. Marrë më prill 6, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)