Të Gjithë e Urrejnë Krisin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Everybody Hates Chris
Everybody Hates Chris logo.JPG
Posteri promocional
Zhanri sitcom
Krijuar nga Chris Rock
Ali LeRoi
Aktrojnë Tyler James Williams
Terry Crews
Tichina Arnold
Tequan Richmond
Imani Hakim
Vincent Martella
Dubluar nga Chris Rock
Kompozitori i intros Marcus Miller
Intro Everybody Hates Chris
Kompozitor(ët) Marcus Miller
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuhë(t) Anglisht
Sezone 4
Episode 88
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Chris Rock
Ali LeRoi
Michael Rotenberg
Dave Becky (gjatë gjithë transmetimit)
Howard Gewirtz
(sezoni 1)
Don Reo (sezonet 2-4)
Vendndodhje(t) Bedford-Stuyvesant, Brooklyn, New York (sti)
Hollywood, California (filmimi)
Setupi i kamerës Film, Kamera-teke
Kohëzgjatja 22-24 minuta
Transmetimi
Programi origjinal CBS Television Distribution
Formata e figurës 480i
1080i
Formata e audios Dolby Digital 5.1 Surround Sound
Transmetimi i parë 22 shtator, 2005 – 8 maj, 2009
Everybody Hates Chris

Të Gjithë e Urrejnë Krisin (Everybody Hates Chris) është një shfaqje televizive Amerikane që përshkruan përvojat e trazuar adoleshente të komedianit Chris Rock kur u rrit në Bedford-Stuyvesant, Brooklyn, New York City. Shfaqja është vendosur në mes të 1982 dhe 1987, por Rock vetë ishte një adoleshent në mes të 1978 dhe 1983. Rock u rrit me një djalë të quajtur Kenny Montero, të cilin ai e ka përmendur shpesh si frymëzim për shumë episode. Në shumë nga intervistat e tij, Rock ka përshkruar Montero si arsye ai mori në komedi në vendin e parë. Titulli i emisionit parodizon hitin CBS sitcom Everybody Loves Raymond (Të gjithë duan Raimondin). Aktorët kryesorë të shfaqjes janë Tyler James Williams, Terry Crews, Tichina Arnold, Tequan Richmond, Imani Hakim, dhe Vincent Martella.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tyler James Williams si Krisi, ambicioz, normal, përgjegjës, zemërmirë, por pa fat, jopopullor, i pa talentuar, jo sportiv, fatkeq dhe protagonisti kryesor i serive. Ai dëshiron të ketë më shumë se vëllai i tij i vogël, Dre. Pavarësisht nëse ai posedon asnjë nga kto tipare, ai me siguri kurrë nuk trajtohet nëqoftëse ai e bën. (duke qenë i papelqyeshëm nga ana e gjinisë tjetër, ndryshe nga vëllezërit e motrat e tij)

Xhulius (luajtur nga Terry Crews), kursimtar, njeri që shqetësohet shpejt, Bashkëshorti i Roshellës dhe babai i Krisit, Toniës dhe Dre.

Roshella (luajtur nga Tichina Arnold), gruaja sesi humoriste dhe është nëna e Krisit, Toniës dhe Dre. Ajo është një grua e zhurmshme që shpesh bëhet paranojake mbi gjërat që shpesh nuk kanë të bëjnë me çështje aktuale e subjektit (si Tonia të mbetet shtatëzanë ose djemtë të shesin drogë)

Dre (luajtur nga Tequan Richmond), me fat, i talentuar, sportiv, vëllai i vogël i pashëm, Dre-ja është më shumë idhull se sa nga gjithë shokët e klasës së tij, dhe sharmi i tij i lartë i ka mbledhur atij një numër të madh e të dashurave në të kaluarën.

Tonia (luajtur nga Imani Hakim), është motra e vogël e Krisit dhe Dru-së. Ajo është gojë-zgjuar, dhe vajzë manipuluese e vogël që gëzon të fusë vëllezërit e saj në telashe (Kryesisht Krisin), duke fituar nga prindërit e saj rreth gjërave që ata në të vërtetë se kanë bërë, dhe Xhulius dhe Roshella gjithmonë e besojnë atë.

Vincent Martella si Gregory "Greg" Wuliger, shoku më i mirë i shqetësuar, Ai është i vetmi fëmije në Corleone që se urren Krisin. Krisi vjen gjithmonë tek Gregu për këshilla, edhe pse nga Gregu është zakonisht e tmerrshme që të të jape një zgjidhje.

Chris Rock si Tregimtari.

Të dhënat me shifra nga Nielsen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Koha (EDT) Sezoni Premierë Sezoni Final Sezoni Televiziv Radha Shikuesit
(në Miliona)
1 E Enjte 8:00 Pasdite shtator 22, 2005 maj 11, 2006 2005–2006 #120 4.3
2 E Dielë 7:00 Pasdite (tetor 1–8, 2006) E Hëne 8:00 Pasdite (tetor 16, 2006 – maj 14, 2007) tetor 1, 2006 maj 14, 2007 2006–2007 #137 2.7
3 E Hënë 8:00 Pasdite (tetor 1–10, 2007) E Dielë 8:00 Pasdite (mars 2 – maj 18, 2008) tetor 1, 2007 maj 18, 2008 2007–2008 #198 2.3
4 Friday 8:00 PM tetor 3, 2008 maj 8, 2009 2008–2009 #176 1.7

Historia ndërkombëtare e transmetimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të Gjithë e Urrejnë Krisin transmetohet në stacionet e mëposhtme (dhe shumë të tjerë) në mbarë botën:

Rajoni Rrjeti Titulli Rajonal
Flag of Albania.svg Albania Koha TV / Comedy Central Te gjithë e urrejnë Krisin
Flag of Australia.svg Australia Network Ten / The Comedy Channel Everybody Hates Chris
Flag of Austria.svg Austria ORF 1 Alle hassen Chris
Flag of Barbados.svg Barbados Caribbean Broadcasting Corporation / CBCTV CH8 Everybody Hates Chris
Flag of Belarus.svg Belarus kuraj bombey / kuraj bombey Все ненавидят Криса
Flag of Belgium.svg Belgium VT4 / La Deux Everybody Hates Chris (subtitled) / Tout Le Monde Déteste Chris (dubbed)
Flag of Brazil.svg Brazil Sony Brazil / Rede Record / TBS Brasil Everybody Hates Chris (subtitled) / Todo Mundo Odeia o Chris (dubbed)
Flag of Bulgaria.svg Bulgaria BTV Comedy Всички мразят Крис
Flag of Canada.svg Canada Citytv, YTV (Currently, Tuesdays to Thursdays at 8:00pm–9:00pm ET), BET, KAYU-TV, WSBK-TV Everybody Hates Chris
Flag of Croatia.svg Croatia Nova TV Svi mrze Chrisa
Flag of Denmark.svg Denmark TV 2 Zulu Everybody Hates Chris
Flag of Ecuador.svg Ecuador Ecuavisa Todos odian a Chris
Flag of Finland.svg Finland Nelonen Lapsuuteni Luuserina
Flag of France.svg France M6 Tout Le Monde Déteste Chris
Flag of Germany.svg Germany ProSieben, Comedy Central Germany[1] Alle hassen Chris
Flag of Hong Kong.svg Hong Kong TVB Pearl 阿傑出少年/ Everybody Hates Chris
Flag of Hungary.svg Hungary TV6 Mindenki utálja Christ!
Flag of Iceland.svg Iceland SkjárEinn Allir Hötuðu Chris
Flag of India.svg India Zee Cafe Everybody Hates Chris
Flag of Ireland.svg Ireland TV3 Everybody Hates Chris
Flag of Israel.svg Israel Bip, Channel 2 (Keshet) כולם שונאים את כריס/Everybody Hates Chris (translation)
Flag of Italy.svg Italy Comedy Central Italy, Rai 2 Tutti odiano Chris
Flag of Jamaica.svg Jamaica Television Jamaica (TVJ) Everybody hates Chris
Flag of Kosovo.svg Kosovo Kohavision Të gjithë e urrejnë Krisin
Flag of North Macedonia.svg Macedonia Sitel (TV channel) Сите го мразат Крис
Flag of Malaysia.svg Malaysia 8TV Everybody Hates Chris
Flag of Mexico.svg Mexico TV Azteca Todos odian a Chris
Flag of Montenegro.svg Montenegro TV IN
Flag of the Netherlands.svg Netherlands Veronica Everybody Hates Chris
Flag of New Zealand.svg New Zealand C4 TV3
Flag of Norway.svg Norway TV2 Norway Alle Hater Chris
Flag of Oman.svg Oman Oman Satellite Channel Everybody Hates Chris
Flag of Peru.svg Peru Sony Todos odian a Chris
Flag of the Philippines.svg Philippines Jack TV
Flag of Poland.svg Poland Comedy Central Polska, VH1 Polska Wszyscy nienawidzą Chrisa
Flag of Portugal.svg Portugal RTP2 / Fox Todos Contra o Chris
Flag of Romania.svg Romania Comedy Central Romania Toată lumea îl urăște pe Chris
Flag of Serbia.svg Serbia Prva Srpska Televizija Svi Mrze Krisa
Flag of Slovakia.svg Slovakia TV Markíza Chrisa nemá nikto rád
Flag of Slovenia.svg Slovenia Kanal A Vsi sovražijo Chrisa
Flag of South Africa.svg South Africa SABC 1
Flag of South Korea.svg South Korea FOXlife 크리스는 괴로워
Flag of Spain.svg Spain FactoríaDeFicción Todo el mundo odia a Chris
Flag of Sweden.svg Sweden TV4 Komedi / Comedy Central Sweden Everybody Hates Chris
Flag of Switzerland.svg Switzerland TSR 1 (French part)

SF zwei (German part)

Tout le monde déteste Chris (French part)

Alle hassen Chris (German part)

Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad and Tobago CCN TV6 (TV6) / Caribbean New Media Group (CNMG) Everybody Hates Chris
Flag of Turkey.svg Turkey ComedyMax Everybody Hates Chris
Flag of the United Kingdom.svg United Kingdom Comedy Central / 5* / Channel 5 / MTV Everybody Hates Chris
Flag of the United States.svg United States Nick @ Nite / BET (2009–present) / UPN(2005–2006) / The CW(2006–2009) Everybody Hates Chris
Flag of Uganda.svg Uganda NTV Uganda Everybody Hates Chris
Flag of Venezuela.svg Venezuela RCTV[2] Todos odian a Chris
  1. ^ "Alle Hassen Chris". Comedy Central Germany. 25 qershor 2012. Marrë më 2012-07-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Series". Rctv.net. Marrë më 2008-09-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)