Jump to content

T-90

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanku kryesor i betejës i Ushtrisë Indiane, T-90 Bhishma kalon nëpër Rajpath, në festimet e 72-të të Ditës së Republikës, në Nju Delhi më 26 janar 2021.

T-90 është një tank kryesor luftarak rus i gjeneratës së tretë. Ai përdor një armë kryesore 125mm 2A46, sistemin e kontrollit të zjarrit 1A45T, një motor të përmirësuar dhe pamjen termike të gjuajtësit. Masat standarde mbrojtëse përfshijnë një përzierje të armaturës së përbërë nga çeliku, shkarkuesi i granatës së tymit, armaturën reaktive shpërthyese Kontakt-5 (ERA) dhe sistemin e bllokimit të raketave të drejtuara anti-tank infra të kuqe Shtora (ATGM).

T-90 është projektuar dhe ndërtuar nga Uralvagonzavod, në Nizhny Tagil, Rusi. Ai hyri në shërbim me Ushtrinë Ruse në 1992.[1]

  1. ^ "T-90", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-19, marrë më 2022-12-20