Tadeusz Chmielewski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tadeusz Chmielewski (7 qershor 1927 – 4 dhjetor 2016)[1] ishte regjisor, skenarist dhe producentë polak. Gjatë Luftës së Dytë Botërore deri më 1948, ai ishte ushtarë i Forcave të Armatosura Kombëtare dhe Ushtrisë Shtëpiake.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tadeusz lindi në Tomaszów Mazowiecki dhe diplomoi nga gjimnazi në Szczecin.[2] Në vitin 1954, ai diplomoi në shkollë e filmit dhe teatrit në Lodzh. Prej vitit 1987-89, ai ishte anëtar i komisionit të kinematografisë në Poloni. Në vitin 2010, ai fitoi medaljen për meritë kulturore - Artet Gloria.[3] Në vitin 2011, ai fitoi shpërblimin "Shqiponja" në Shpërblimet e Filmave Polakë.[4]

Tadeusz ka bërë shumë filma së bashku me gruan e tij Hanna Chmielewska, e cila është poashtu regjisore dhe skenariste. Pas luftës së dytë botërore, babai i tij ishte kapur dhe ishte vrarë nga komunistat polakë. Tadeusz dhe Helena kanë pasur një vajzë, Agata Chmielewska, dizajnere grafik dhe piktore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zmarł znany reżyser Tadeusz Chmielewski (Polonisht)
  2. ^ "Orzeł dla Chmielewskiego". rp.pl. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2015. Marrë më 19 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Glorie Artis rozdane". mkidn.gov.pl. Marrë më 19 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tomaszów Mazowiecki: Tadeusz Chmielewski nagrodzony za "osiągnięcia życia"". Nasztomaszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2018. Marrë më 2016-12-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)