Taivassalo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Taivassalo
Taivassalon kunta
Komunë
noform
Kisha Taivassalo
Stema_figura
Vendndodhja
Taivassalo is located in Finlanda
Taivassalo
Taivassalo
Vendndodhja e Taivassalo në Finlandë

Koordinatat: 60°33.7′V 21°36.5′L / 60.5617°V 21.6083°L / 60.5617; 21.6083

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Vesa Rantala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 217.67 [1] km2
Popullsia 1,640 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1155
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.taivassalo.fi

Taivassalo (finlandisht: Taivassalon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Komuna ka një popullsi prej 1,640 (30 qershor 2015)[2] dhe mbulon një sipërfaqe prej 217.67 square kilometres (84.04 sq mi) prej të cilës 77.23 km2 (29.82 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 11.68 banor për kilometër katror (30.3/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]