Jump to content

Takëmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shembull i takëmeve moderne, dizajn nga arkitektja dhe dizajnerja e produkteve Zaha Hadid (2007).

Takëmet (të referuara edhe si enë argjendi, enë sheshe ose sendesh ) përfshijnë çdo mjet dore që përdoret në përgatitjen, servirjen dhe veçanërisht ngrënien e ushqimit në kulturën perëndimore . Një person që prodhon ose shet takëm quhet prestar . Qyteti Sheffield në Angli ka qenë i famshëm për prodhimin e takëmeve që nga shekulli i 17-të dhe një tren - <i id="mwHg">Master Cutler</i> - që udhëtonte nga Sheffield në Londër mori emrin e industrisë. [1] Duke sjellë takëm të përballueshëm për masat, çeliku inox u zhvillua në Sheffield në fillim të shekullit të 20-të. [2]

Artikujt kryesorë të takëmeve në kulturën perëndimore janë thika, piruni dhe luga . Këto tre pajisje u shfaqën për herë të parë së bashku në tavolina në Britani në epokën e Gjeorgjisë . [3] Kohët e fundit, janë bërë versione hibride të takëmeve duke kombinuar funksionalitetin e mjeteve të ndryshme të ngrënies, duke përfshirë spork ( sp oon / f ork ), spife ( sp oon / kn ife ) dhe knork ( kn ife / f ork ). Sporf ose shpat i kombinon të treja.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup (i njohur si mensë ) me takëme argjendi të epokës gjeorgjiane, duke përfshirë lugët dhe lugët e shërbimit. Artikulli i hollë në të majtë është një lugë palcë për të ngrënë palcën e eshtrave .

Metalike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argjendi i pastër është materiali tradicional nga i cili bëhen takëmet me cilësi të mirë. Historikisht, argjendi kishte avantazhin ndaj metaleve të tjera për të qenë më pak kimikisht reaktiv. Reaksionet kimike midis disa ushqimeve dhe metalit të takëmit mund të çojnë në shije të pakëndshme. Ari është edhe më pak reaktiv se argjendi, por përdorimi i takëmeve prej ari kufizohej vetëm tek njerëzit jashtëzakonisht të pasur, si monarkët. [4]

Çeliku përdorej gjithmonë për thika më utilitare, dhe kallaji me kallaj përdorej për disa sende më të lira, veçanërisht lugët. Që nga shekulli i nëntëmbëdhjetë, argjendi i nikelit të elektrizuar (EPNS) u përdor si një zëvendësues më i lirë për argjendin e pastër.

Në vitin 1913, metalurgjisti britanik Harry Brearley zbuloi rastësisht çelik inox, duke sjellë takëm të përballueshëm për masat. [2] Ky metal është bërë mbizotëruesi i përdorur në takëm. Një alternativë është melchior, nikel rezistent ndaj korrozionit dhe aliazh bakri, i cili gjithashtu ndonjëherë mund të përmbajë mangan dhe nikel-hekur.

Titani është përdorur gjithashtu për të bërë takëm për përçueshmërinë e tij më të ulët termike dhe kursimin e peshës në krahasim me çelikun, me përdorime në kampe.

Plastike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Takëmet plastike janë bërë për përdorim të disponueshëm dhe përdoren shpesh jashtë për kampe, ekskursione dhe barbekju për shembull. Takëmet e plastikës përdoren gjithashtu zakonisht në pikat e ushqimit të shpejtë ose në pikat e shitjes së ushqimit dhe ofrohen me ushqime të linjave ajrore në klasin ekonomik. Plastika përdoret gjithashtu për takëmet e fëmijëve. Shpesh është më i trashë dhe më i qëndrueshëm se takëmet plastike të disponueshme.

Druri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Takëme druri

Takëmet e disponueshme prej druri janë të disponueshme si një alternativë popullore e biodegradueshme . Bambu (edhe pse jo një dru) dhe panje janë zgjedhje të njohura.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Sheffield, tregtia e prerësve u nda, me zanatet aleate të tilla si brisku, thjerrësi, gërshërës dhe pirunbërës që u shfaqën dhe u bënë zanate të dallueshme nga shekulli i 18-të.

Përpara mesit të shekullit të 19-të, kur çeliku i butë i lirë u bë i disponueshëm për shkak të metodave të reja të prodhimit të çelikut, thikat (dhe mjetet e tjera me tehe) bëheshin duke salduar një rrip çeliku në copën e hekurit që do të formohej në një thikë, ose duke bërë sanduiç. një rrip çeliku midis dy pjesëve të hekurit. Kjo u bë sepse atëherë çeliku ishte një mall shumë më i shtrenjtë se hekuri. Tehet moderne ndonjëherë laminohen, por për një arsye tjetër. Meqenëse çeliku më i fortë është i brishtë, një shtresë prej çeliku të fortë mund të vendoset midis dy shtresave të një çeliku më të butë, më pak të brishtë, për një teh që mban mirë një skaj të mprehtë dhe ka më pak gjasa të thyhet në shërbim.

Pas fabrikimit, thika duhej të mprehej, fillimisht në një gur bluarje, por nga periudha e mesjetës së vonë në një mulli me teh ose (siç njiheshin në rajonin e Sheffield) një rrotë prerëse.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ British Pathé. "The Master Cutler". britishpathe.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Made in Great Britain, Series 1, Steel". BBC. Marrë më 28 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Extraordinary Origins of Everyday Things. Reader's Digest. 27 nëntor 2009. fq. 49. ISBN 978-0276445699. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Miodownik, Mark (29 prill 2015). "Stainless steel revolutionised eating after centuries of a bad taste in the mouth". The Guardian. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)