Jump to content

Takehito Koyasu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Takehito Koyasu (子安 武人 Koyasu Takehito) ka lindur me 5 maj 1967 në Jokahama, Kanagaua, Japoni dhe është një dublues animesh (seiyū). Puna e tij konsiston në dublimin e shumë anime dhe lojrave vizuale të ndryshme. Ai ka dubluar rreth 243 personazhë fiktivë dhe është gjithashtu seiyū kryesor në Weiss. Shpesh herë ai punon nën pseudonimin Hayato Juumonji (十文字 隼人, Jūmonji Hayato).

Puna e tij si dublues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kururu në Keroro Gunso
 • Radium në Z.O.E 2167 IDOLO
 • Gamlin Kizaki në Macross 7
 • Takahashi Ryousuke në Initial D
 • Ichimonji Takahashi dhe Sagiri Naoya në Muv-Luv and Muv-Luv Alternative
 • Wyvern Radamanthys në Saint Seiya
 • Hotohori në Fushigi Yūgi
 • Aya Fujimiya në Weiss Kreuz
 • Luke Valentine në Hellsing
 • Bobobo-bo Bo-bobo në Bobobo-bo Bo-bobo
 • Hyuga Kojirô në Captain Tsubasa Rruga për në 2002
 • Kanou Seisuke në Hungry Heart Wild Striker
 • Olivie në Angelique
 • Kuroyanagi Ryo Yakitate Japoni
 • Neo Roanoke në Mobile Suit Gundam SEED Destiny
 • Mu La Flaga në Mobile Suit Gundam SEED
 • Gym Ghingnham në Turn A Gundam
 • Zechs Merquise në New Mobile Report Gundam Wing
 • Hanagata në Saber Marionette J
 • Ryuuga Toh në Mahoromatic
 • Ilpalazzo në Excel Saga
 • Kayama Yuuichi në Sakura Wars
 • Keiki në The Twelve Kingdoms
 • Faust VIII në Shaman King
 • Choutarou Banba në Gate Keepers
 • Touga Kiryuu në Revolutionary Girl Utena
 • Seishirou Sakurazuka në Tokyo Babylon
 • Sakano në Gravitation
 • Isaac në Meine Liebe
 • Sandora në Wedding Peach
 • Shigeru Aoba në Neon Genesis Evangelion
 • Ayanojyo Aburatsubo në Magic User's Club
 • Yosho në Tenchi Muyō!
 • Bud Mint në KO Beast
 • Pandora në Yu-Gi-Oh! Duel Monsters
 • Kira Sakuya në Angel Sanctuary
 • Varnef në The Heroic Legend of Arslan
 • Navahl në Fire Emblem
 • Daisuke në Ranma ½
 • Tanaka në Prétear
 • Fool në Kaleido Star
 • Convoy në Beast Wars
 • Pist Shaz i 11th në Final Fantasy: Unlimited
 • Balkov në Beyblade
 • Nagi "Thousand Master" Springfield në Mahou Sensei Negima!
 • Shinya Aiba në Tekkaman Blade
 • Takuma Saiou në Yu-Gi-Oh! Duel Monsters GX
 • Kenshiro në Shin Hokuto No Ken
 • Kosaburo (Butch) në Pocket Monsters
 • Kakei Juubei në Get Backers
 • Prof. Ritsu në Loveless
 • Frey në Mythical Detective Loki Ragnarok
 • Admiral Aokiji në One Piece
 • Yoru në Suki na Mono wa Suki Dakara Shōganai!
 • Takasugi Shinsuke në Gintama
 • Yuri Mihairokoh në Planetes
 • Ignus në Spider Riders
 • Ryouji "Ranka" Fujioka në Ouran High School Host Club
 • Takuto Izumi në Zetsuai
 • Hattori Hanzo dhe Hotaru në Samurai Deeper Kyo
 • Umanosuke në Samurai Champloo
 • Ukyo në Samurai 7
 • Warren në Angel Links
 • Flameheart në Majutsushi Orphen
 • Flamesoul në Majutsushi Orphen Revenge
 • Father Oliver në Gestalt (anime)
 • Shuu Shirakawa në Super Robot Wars Original Generation (Divine Wars)

Lojra Vizuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shingo Yabuki në The King of Fighters
 • Sarutobi Sasuke në Sengoku Basara
 • Seifer Almasy në Kingdom Hearts II
 • Eddie (previously ZATO-1) në the Guilty Gear series, starting with Guilty Gear XX
 • Shuu Shirakawa në Super Robot Wars
 • Klein në Shining Force Neo
 • Jade Curtiss në Tales of the Abyss
 • Lezard Valeth në Valkyrie Profile
 • Zion në Growlanser III: The Dual Darkness
 • Zeta në Phantom Kingdom
 • Glyde në Rockman DASH 2 (Episodi i 2-të: Ooi Naru Isan)
 • Nicolai Conrad në Shadow Hearts: Covenant
 • Bruno Glening në Animamundi
 • Ichinose Takumi në Nana
 • Takahashi Ryosuke në Initial D Street Stage
 • Mr. Rabbit në Disgaea 2: Cursed Memories
 • Olivier Lenheim në The Legend of Heroes: Sora no Kiseki FC

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/people.php?id=662 (Anime News Network)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]