Tana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
TANA
Arkivi i filmit
Filmi Tana.jpg
Origjinali Tana
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1958
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 30 min.,
(mono)
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Kristaq Dhamo
Skenari Kristaq Dhamo & Fatmir Gjata & Nasho Jorgaqi
Autori Fatmir Gjata
Muzika e filmit Çesk Zadeja
Kameramani Mandi Koçi & Sokrat Musha
Drejtori artistik Namik Prizreni
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Tinka Kurti
Naim Frashëri
Kadri Roshi
Pjetër Gjoka
Aktorët tjerë
Marie Logoreci
Violeta Manushi
Mihal Stefa
Lazër Filipi

Filmi "Tana" 1958, njihet si filmi i parë artistik shqiptar, i cili u prodhua nga Kinostudio Shqipëria e Re. Premiera ishte me 17 gusht 1958.

Regjia: Kristaq Dhamo,
Skenari: Kristaq Dhamo, Fatmir Gjata dhe Nasho Jorgaqi
Muzika: Çesk Zadeja.

Përmbajtja e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Subjekti i filmit, me temë nga jeta shoqërore e fshatit dhe është me skenar të Fatmir Gjatës, mbështetur në novelën e tij me të njëjtin titull. Ngjarjet zhvillohen në vitet ‘50. Në qëndër të filmit është Tana një vajzë e zgjuar dhe me mendime të përparuara. Ajo dashuron Stefanin i cili banon në një fshat të varfër malor. Tanës i del përpara mentaliteti i vjetër i gjyshit të saj si dhe xhelozia e Lefterit. Është një lojë dashurie drejt përparimit. Këtu është realizuar puthja e parë në filmat shqiptarë.


AKTORET[redakto | redakto tekstin burimor]

Tinka Kurti ... Tana

Naim Frashëri (aktor) ... Stefani

Pjetër Gjoka ... Gjyshi

Kadri Roshi ... Lefter Dhosi

Andon Pano ... Kryetari i kooperativës

Thimi Filipi ... Sekretari i Partisë

Marie Logoreci ... Nëna e Stefanit

Violeta Manushi

Nikolla Panajoti

Melpomeni Çobani

Mihal Stefa

Vani Trako

Lazër Filipi

Pandi Raidhi

Lazër Vlashi


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Tana në Albanian Film Database