Jump to content

Tanita Tikaram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tanita Tikaram
Background information
Lindi (1969-08-12) 12 gusht 1969 (54 vjeç)
Münster, Gjermania Perëndimore
ZhanretPop, folk
këngëtare dhe kompozitore
Instrument(et)Kitarë, piano, bass kitarë
Vitet aktik1988–present
LabeliReprise, East West, Naïve
WebsiteTanita-Tikaram.com

Tanita Tikaram (e lindur më 12 gusht 1969) është këngëtare dhe kompozitore angleze e muzikës pop/folk e lindur në Gjermani. Ajo arritur sukses në top lista muzikore me këngët "Twist in My Sobriety" dhe "Good Tradition" nga albumi i saj debutues i vitit 1988, Ancient Heart. Ajo është e njohur për zërin e saj të fuqishëm dhe të zhurmshëm, dhe për tekstet e saj poetike dhe paksa të errëta.[1][2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tikaram ka lindur në Münster, Gjermani, e bija e një babai Indo-Fijian, Pramod Tikaram, dhe një nënë malajsiane, Fatimah Rohani. Karriera ushtarake e babait të saj nënkuptonte se ajo e kaloi jetën e saj të hershme në Gjermani përpara se të shkonte në Basingstoke, Hampshire, Angli, kur ajo ishte në adoleshencën e saj të hershme.[1]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Pozita në top lista Albumi
UK
[3][14]
AUS
[4]
AUT
[5]
BEL
(FLA)

[15]
FRA
[13]
GER
[16]
IRE
[17]
NED
[7]
NOR
[8]
SWE
[10]
SWI
[18]
1988 "Good Tradition" 10 142 39 9 46 4 Ancient Heart
"Twist in My Sobriety" 22 23 2 22 6 2 10 26 6 6
1989 "Cathedral Song" 48 120 71 36
"World Outside Your Window" 58 80
1990 "We Almost Got It Together" 52 116 40 50 28 38 The Sweet Keeper
"Little Sister Leaving Town" 83
"Thursday's Child" 42
1991 "Only the Ones We Love" 69 58 Everybody's Angel
"I Love the Heaven's Solo"
1992 "You Make the Whole World Cry" Eleven Kinds of Loneliness
1995 "I Might Be Crying" 64 199 Lovers in the City
"Wonderful Shadow" 198
"Yodelling Song"
1996 "Twist in My Sobriety (remix)" 81 The Best of Tanita Tikaram
"And I Think of You – E penso a te" (promo only)
1998 "Stop Listening" 67 The Cappuccino Songs
"I Don't Wanna Lose at Love" 73
"If I Ever"
2005 "Don't Let the Cold" (promo only) Sentimental
2012 "Dust on My Shoes" Can't Go Back
2016 "Glass Love Train" Closer to the People
"The Way You Move"
"—" nënkupton lëshime që nuk kanë arrtur të listohen në top listë ose nuk janë lëshuar në atë territor..

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Strong, Martin C. (2000). The Great Rock Discography (bot. 5th). Edinburgh: Mojo Books. fq. 993–994. ISBN 1-84195-017-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ [1] Arkivuar 22 shkurt 2014 tek Wayback Machine Error in webarchive template: Check |url= value. Empty.
 3. ^ a b c d e f UK chart peaks:
 4. ^ a b c Australian (ARIA) chart peaks:
 5. ^ a b c d e f g "Tanita Tikaram in der Österreichischen Hitparade" (në gjermanisht). Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017.
 6. ^ a b c d e f German albums chart peaks:
 7. ^ a b c d e "dutchcharts.nl > Tanita Tikaram in Dutch Charts" (në holandisht). Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017.
 8. ^ a b c d e "norwegiancharts.com > Tanita Tikaram in Norwegian Charts". Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "charts.org.nz > Tanita Tikaram in New Zealand Charts". Hung Medien. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2018. Marrë më 19 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c d "swedishcharts.com > Tanita Tikaram in Swedish Charts". Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c d e f g h "hitparade.ch > Suche nach: Tanita Tikaram (alben)" (në gjermanisht). Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017.
 12. ^ a b c "Billboard > Artists / Tanita Tikaram > Chart History > Billboard 200". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2018. Marrë më 19 shtator 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |magazine= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "lescharts.com > Tanita Tikaram dans les Charts Français" (në frëngjisht). Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017.
 14. ^ Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 559/560. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Ultratop Vlaanderen > Zoeken naar: Tanita Tikaram (songs)" (në holandisht). Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017.
 16. ^ German singles chart peaks:
 17. ^ "The Irish Charts – All there is to know > Search results for Tanita Tikaram (from irishcharts.ie)". Imgur.com (original source published by Fireball Media). Marrë më 19 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "hitparade.ch > Suche nach: Tanita Tikaram (songs)" (në gjermanisht). Hung Medien. Marrë më 19 shtator 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tanita Tikaram – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale